Az orrcsepp varázs

Írta: dr. Király Balázs , gyermekorvos

betegagyerek_hu_orrkepSokan félnek az orrcsepptől. És most nemcsak a gyerekekre gondolok, akik érthető módon utálattal gondolnak az orrukból egyenesen a garatra szaladó, keserű, néha csípős cseppekre. Nagyon sok szülő fél használni az orrcseppeket, orrsprayket. Pedig, számos fül  pont az orrcseppeknek köszönheti, hogy még hallják vele például Vivaldi négy évszakának nyár tételét.

Jellemzően az orrcsepp típusok megkülönböztetése is problémás. Mindegy milyen orrcseppet használok, lényeg, hogy használom. Holott, legalább 2 nagy csoportra oszthatók:

1. a szimpla náthánál használatos orrcseppekre , orrspraykre: sós oldatokra

2. és “nyálkahártya-lohasztó” orrcseppekre.

Az első csoportba tartozók, a sós oldatos, egzotikusabban (s ezáltal drágábban) tengervizes orrsprayk tisztítják és nedvesítik az orr nyálkahártyáját. Ezeket szinte korlátlanul fújkálhatjuk kicsi kincsünk orrlikaiba, annak reményében, hogy úgyis megbocsájt. Ha már tudja, hogy ezt a sós cseppentést, spray-zést még egy alapos orrszi-porszi is követheti, a bocsánat már nem garantálható. Legalább mi, szülők higgyük el, tényleg van értelme, és jót teszünk a pillanatnyi kínzással. Aztán arra is van bőven példa, hogy ezt az orrszívó hőstettet valami gumicukorféleségért maguk a gyerekek is megteszik, nosza, rajta!

A második csoportnak már a neve is gyanús. Nyál-ka-hár-tya-lo-hasz-tó. Lohasztásról valami rossz ugrik be általában. Ugye? A fennkölt stíl művelői most a kedvünk lohasztására asszociáltak, de a nagy átlagnak valamely, a libidóval kapcsolatos vízió villan be… És, igen, az orrunk nátha miatt duzzadó nyálkahártyájában az ereket szűkíti ez a orrcsepp/spray- forma. És ebben a folyamatban csak egy közérzetjavító plusz, hogy franciás akcentusunk múlik, és könnyebben kapunk levegőt. A legfontosabb – és minél kisebb a gyerekről beszélünk, annál fontosabb – hogy az orrunkkal összeköttetésben álló, vékony járatok, nyílások újra szabadok lesznek. Ilyen járat például a fülkürt, ami ha elzáródik a nátha miatt, nem tud szellőzni a fül belső része. Ha ebbe a lezárt üregbe még bacik is bejutnak, na akkor alakulhat ki az úgynevezett felülfertőződés, és az enyhe meghűlésből már komoly, sokszor antibiotikum kezelésre szoruló középfülgyulladás lesz. Ezeket a készítményeket tehát nem azért javasoljuk, hogy könnyebben kifolyjon a trutymó, hanem hogy szellőzőn,  tisztuljon orrunk, és az orral kapcsolatban álló üregeink is, és ne legyünk betegek, “csak” náthásak. Időben, bátran, de az előírásokat betartva használjuk!

A titok nem titok többé. Mindenkinek szép adventet és lohadó nyálkahártyákat kívánok!

Gyermekbetegségekkel, megelőzéssel kapcsolatos orvosi tanácsok és decemberben ajándék 3 perc kredittel: itt

kép: betegagyerek.hu