Busók, maszkok, macskák – Hová menjünk a hétvégén?

buso

Mohácson csütörtökön kezdődik az év egyik legjelentősebb turisztikai rendezvénye, a tízezreket vonzó busójárás. Idén 47 csoport 1100 busója és 100 egyéb maskarása űzi el a telet, rajtuk kívül pedig 260 népművész, iparművész, kézműves, vendéglős várja a látogatókat.

A nemzetközi hírű mohácsi fesztiválon hat nap alatt 34 helyszínen csaknem nyolcvan program gondoskodik a szórakoztatásról. Ezek között lesz farsangi felvonulás, dudástalálkozó, népdaléneklési verseny, táncház és számos néptáncelőadás, sokacbál, busólakodalmas, valamint maszkfaragó foglalkozások és kiállítások is busóálarcokból. A fő programokat farsangvasárnap rendezik: a busók ekkor kelnek át csónakkal a Dunán, felvonulnak a belvárosban, vízre teszik a farsangi koporsót, új busókat avatnak és hatalmas máglyát gyújtanak a város főterén.

busojaras

A farsanghoz kapcsolódva országszerte több rendezvényt tartanak. Zalaegerszegen pénteken és szombaton első alkalommal rendezik meg a Fánky fesztivált: először a helyi nyugdíjas klubok tagjai sütnek fánkot, majd a helyi sütőipari cégek részvételével jótékonysági fánkvásár lesz. A gyermekek számára bábszínházi műsort, interaktív családi vetélkedőket is szerveznek. Jövő kedden hagyományos farsangi felvonulással és jelmezversennyel búcsúztatják a telet.

Péntektől vasárnapig tartanak a Kaposvári Dorottya és Félmaraton Farsangi Napok. Az idén is lesz farsangi játszóház, interaktív gyermekműsor, bolondesküvő, jelmezbál és táncház. A helyi középiskolások filmes vetélkedőn mérhetik össze tudásukat, míg a sportolni vágyók szombaton rönkhúzó-, vasárnap pedig futóversenyen indulhatnak. Megnyílik a bohócfestményekből, bohócbábokból álló kiállítás is.

A Várkert Bazárban ingyenes farsangi mulatságot tartanak szombaton. A rendezvény közös fánksütéssel indul, majd kézműves-foglalkozásokon lehet részt venni, vagy a tűzzsonglőr- és mutatványos-bemutatókat lehet csodálni. Koncertet ad Zsikó Zoltán és zenekara, Pál István Szalonna és a Fölszállott a Páva döntősei.

A fővárosi EuroCenterben szombaton farsangi programokkal várják a kicsiket és nagyokat. Karneváli maszkokat, farsangi kalapokat lehet készíteni, míg aki már jelmezben érkezik, az a versenyben is részt vehet. A színpadon Csobot Adél és Takács Nikolas énekel majd.

A Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban a Mese Habbal elnevezésű szombat délelőtti programsorozat is a farsanggal foglalkozik. Lesz interaktív játszószoba, farsangi színházláz és óriási jelmezbál is Rutkai Borival és zenekarával. A kisebbek a Színház és Filmművészeti Egyetem és a Pagony Kiadó SzínMűVeletek című interaktív játékán vehetnek részt, a kicsit nagyobbak pedig egy nyomozós játékot próbálhatnak ki.

A Mesemúzeum szombaton délelőtt farsangi kézműves foglalkozást tart Farkas Réka ipaművésszel, míg az Óbudai Kulturális Központ Palinta klubjában gyerekverseket lehet hallgatni, és jelmezes felvonulást rendeznek karneváli hangulatban. A Kolompos Együttes szombaton délután a Klebelsberg Kultúrkúriában tartja farsangi mulatságát, amelyen az Aranyszamár Színház előadja az Állatok nyelvén tudó juhász című bábjátékot is.

A Páva utcai Zeneházban, a Concerto Budapest Zsibongó sorozatának vasárnapi rendezvényén a farsanghoz kapcsolódó zenéket lehet meghallgatni, majd a koncert után kézműves foglalkozáson a kreativitást is be lehet vetni.

Szombaton délelőtt 10-től a MOM Kulturális Központban tartja lemezbemutató koncertjét, egyben negyedik születésnapi buliját az Eszter-lánc mesezenekar. Kárász Eszter és csapata meseerdőbe invitálja a hallgatóságot, gyermekdalokkal, népdalokkal és kortárs költők megzenésített verseivel.

Aki a klasszikus zenével ismerkedne, annak érdemes felkeresnie vasárnap a Csokonai Művelődési Központot: a MÁV Szimfonikus Zenekar a rézfúvós hangszereket (trombita, kürt, harsona, tuba) mutatja be játékos formában.

A Macskamánia Magyar Macska Egyesület Nemzetközi Macskakiállítást rendez a hétvégén a Lurdy házban. Több száz különleges cica mutatkozik be, a cicát tartók pedig állatorvosi tanácsadáson kaphatnak választ a kérdéseikre, vagy beszerezhetik a megfelelő felszereléseket és tápokat. A macskák mellett törpe- és óriásnyulak, vadászgörények, tengerimalacok, törpesünök és kisrágcsálók is megtekinthetők és megvásárolhatók.

forrás: csalad.hu