Down Világnapja: programok országszerte

forrás: weborvos.hu

A mosoly és az elfogadás útja a Margit hídon, Gála Székesfehérváron.

„A különbség kisebb, mint gondolnád” jelszóval egy újabb megmozdulással szeretnék felhívni a társadalom figyelmét a Down-szindrómára és a fogyatékkal élők elfogadásának fontosságára. A Down Egyesület és a Vígszínház igazgatója hosszú évek óta küzd azért, hogy a társadalom többsége legalább eggyel több megértést tanúsítson azok felé, akiknek a 21-es kromoszómából eggyel több jutott. A kromoszóma eltérés ne csak számokban legyen mérhető, hanem pozitív hozzáállásban is – tudatta közleményébena civil szervezet. Március 21-én, a Down Világnapon, 16 órakor a Vígszínház épülete előtt gyülekeznek a séta résztvevői, ahol a kampány arca, Eszenyi Enikő fogadja majd a többségi és Down-szindrómás gyerekeket és hozzátartozókat. Itt osztják ki azokat a „smiley” korongokat, amelyeket mindenki a hátára helyez, majd ezzel a „mosollyal” indul el a teátrum elől. A 21 percig tartó figyelemfelkeltő séta a Margit-szigeten fejeződik be.

Gála Székesfehérváron, világnap a hazai nagyvárosokban
Az egyesület idén hatodik alkalommal szervez társadalmi célú programokat a Down Világnap kapcsán, hiszen kiemelten fontosnak tartja, hogy összekovácsolja a többségi társadalom tagjait a fogyatékkal élő társaikkal.

Március 23-án, vasárnap egy gálaműsort tartanak a székesfehérvári Vörösmarty Színházban, ahol a korábbi évekhez hasonlóan gyerekprogramokkal, jótékonysági koncertekkel és kézműves foglalkozásokkal várják a családosokat. A rendezvényt a városvezetés is támogatja, akik évek óta komoly erőfeszítéseket tesznek a fogyatékkal élők esélyegyenlőségéért.

A programokról bővebb információ a http://0321.hu/ weboldalon található.

Jótékony színházjegyek a Down Világnapon!
Mikor kapcsolódtál ki utoljára úgy, hogy közben másokkal jót tettél? Most pénteken, a Down Világnapon pontosan erre lesz lehetőséged: a Ma este Színház! oldalán vásárolt minden egyes jeggyel az értelmi sérült színészekből álló Baltazár Színházat támogatod.

Minden évben március 21-én tartják a Down-szindróma Világnapját, amely fontos esemény az értelmi sérült színészekből álló Baltazár Színház számára. A társulat az elmúlt több mint 15 évben fantasztikus munkát végzett mind a színpadon, mind a sérült emberek társadalmi megítélésének javításában.

Most pénteken minden színházkedvelőnek lehetősége nyílik támogatni az alapítvány munkáját, és ehhez mindössze egyetlen dolgot kell tenni: színházba menni! A last minute, félárú színházjegyeket árusító Ma este Színház! ugyanis teljes pénteki bevételét felajánlotta a Baltazár Színház számára, így azok is tehetnek valamit a jó ügy érdekében, akik egyébként nem engedhetnék meg maguknak a jótékonykodást.

Az előadások március 21-én pénteken 00:01-től érhetők el a Ma este Színház! oldalán, a jegyek pár kattintással online megvásárolhatók.

Világkonferencia a Világnapon
Ezen a napon zajlik New-Yorkban a Down Világkonferencia, melyről többet is megtudhat itt.  Filmek és üzenetek a konferencia facebook oldalán.

A Down-szindróma világnapja
A Down-szindróma az első felismert és leggyakrabban előforduló kromoszóma rendellenesség, melyet a 21-es kromoszóma számfeletti előfordulása okoz. A mintegy ezer újszülött közül egyet érintő betegség világnapját március 21-én tartják. A Down-szindróma felismerését a klinikai tünetek segítik, és a genetikai vizsgálat erősíti meg a diagnózist – foglalta össze a világnap kapcsán a Debreceni Egyetem közleménye.

A tünetek a laikus emberek számára is felismerhetőek, mivel szembetűnőek az arc jellegzetességei: lapos profil, ferde lefutású szemrés, a szem belső zugában függőlegesen futó bőrredő, pici orr és száj, lefelé néző szájzugokkal, kicsi fül. Alacsonyabbak a koruknak megfelelő átlagnál, izmaik tónustalanok, ezért jellemző a „kacsázó” járás.

Gyakori náluk a szívbetegség, a nyombél fejlődési rendellenessége, a fertőzésekre és a leukémiára való hajlam. Mindezen tüneteket közepes fokú értelmi fogyatékosság (IQ: 50 körül) kíséri, amire a viszonylag jó lexikális képesség mellett az absztrakt gondolkodás károsodása a legjellemzőbb. Magatartásuk ugyanakkor kedves, barátságos, a családba beilleszkednek, a háztartási munkába bevonhatók, szerető szívű, ragaszkodó gyermekek. Speciális iskolákban képezhetők, olvasni, írni megtanulnak, sőt szakmát is elsajátíthatnak.

Megfelelő odafigyeléssel, neveléssel a genetikai eltérésük által megszabott határtól függő maximumot kell náluk elérnünk – ismerteti Oláh Éva gyermekgyógyász és klinikai genetikus, a Debreceni Egyetem Gyermekgyógyászati Intézetének professzor emeritusa.
A kórkép hátterében álló genetikai eltérés kromoszómavizsgálattal, korszerű molekuláris citogenetikai és molekuláris módszerekkel mutatható ki. E vizsgálatok magas kockázatú terhességek esetén már a magzati sejtekből is elvégezhetők, és beteg magzat esetén – amennyiben a szülők így döntenek – lehetővé teszik a terhesség megszakítását. A Down-szindrómához vezető kromoszóma eltérés gyakoribb az anya előrehaladottabb életkora esetén. Ezért elméletileg várható, hogy a szülés időpontjának kitolódásával a Down-kór gyakorisága nő. Ezt megelőzendő, a 35 évnél idősebb anyák esetében a magzati kromoszóma vizsgálat elvégzése indokolt – tette hozzá a szakember.

A Down-szindrómások élettartama napjainkban 50-55 év is lehet. A korábban korai halálukat okozó fertőzések a korszerű antibiotikumokkal eredményesen kezelhetők, szívhibáik műtéttel orvosolhatóak. A genetikus professzor szerint a családba való befogadásuk, az őket körülvevő nagyobb odafigyelés is segítheti, hogy teljes életet élhessenek. Emellett fontos, hogy mindannyian elfogadjuk őket, részt vehessenek közösségi és kulturális eseményeken, és a társadalom egyenrangú tagjaként élvezhessék az életet.