Lázas a csecsemő! Hogyan hőmérőzzünk?

forrás: homeopatia.info.hu

drmami_laz_mezokovesdhuMinden egyes “első” találkozásnál elmondom a szülőknek, hogy vegyenek egy jó lázmérőt. És mérjék meg a baba testhőmérsékletét a végbelében akkor, amikor nincs semmi baja.

Mérjék meg reggel és délben is, mert a testhőmérséklet napszakok szerint ingadozik. Ráadásul mindenkinek más az alaphőmérséklete is. Ahhoz, hogy megítéljük, hogy lázas-e valaki, ismernünk kell azt az alap hőfokot, amelyen ő normálisan működik. Csak így tudjuk megítélni, milyen az, amikor lázas. A kapott értékből pedig NE vonjatok le semmit. A végbélben mért hőmérséklet (és a jó technikával a fülben mért hőmérséklet is) a belső, úgynevezett maghőmérsékletet mutatja. Azt az értéket, amelyen a belső szerveink működnek. Ha ebből levonunk fél fokot, akkor a bőrhőmérsékletet kapjuk. Számunkra az a fontos érték, amely a test belsejében mérhető. És ezt leginkább a végbélben valamint a fülben mért érték közelíti meg, fél fok levonás nélkül.

A láznak fontos szerepe van, mert a kórokozók a magasabb hőmérsékleten nem tudnak szaporodni a szervezetben. Ha megszüntetjük a lázat, gyöngítjük a szervezet védekező képességét, mert a betegben normál testhőmérsékletet “csinálunk”, és szabad utat adunk a vírusoknak, a baktériumoknak, a betegség pedig hosszabban eltarthat.

38 C fölötti hőmérsékletet már nem szeretik a kórokozók, ezért nem kell mindenáron ez alá csökkenteni a beteg gyerek lázát. De mert a lázas beteg gyorsan szuszog, gyorsan veszi a levegőt, így sok folyadékot párologtat a légutakon keresztül is, figyelni kell a megfelelő folyadékpótlásra. Ha nem eszik a lázas gyerek, senkinek eszébe ne jusson erőltetni. De a folyadékot ha lassan is, kis kortyokban, de itatni kell. Ha azonban a gyerek ellenáll ennek, és egyszer csak azt mondja, hogy egy kis fagyit szeretne, akkor gondoljunk a homeopátiás lázra ható szerek közül az Apisra, ha meg egyszerre jó sok vizet megiszik, akkor a Bryoniára. Ha a láza lassan emelkedett, és nem megy 38,5 fölé, akkor a Ferrum phosphoricumra, ha meg hirtelen emelkedett és száraz, forró a bőre, akkor Aconitumra, és ha elkezd izzadni ezután, akkor a Belladonnára.

Dr. Lengyel Boglárka (Dr. Mami)

video:Doktor Mami: Lázas a kisbaba! Mit tegyek?

Feliratkozás Doktor Mami YouTube csatornára.

fotó:mezokovesd.hu