35. Kaláka Fesztivál – vers és tánc az egész családnak

Az ország legrégebbi folkzenei fesztiválja Egerben

kalaka35 éves Kelet-Közép-Európa legrégebbi folkzenei fesztiválja. A Kaláka Fesztivál új otthona három éve a történelmi pompában tündöklő Eger, ahol június utolsó hétvégéjén rendezik meg az összművészeti programsorozatot június. Az Eszterházy téren gyermekektől nyüzsgő népi játszótér, a szép kézműves portékák az egész nap zajló gyerekkoncertek várják a látogatókat. Napközben az Eszterházy téri Parkszínpadon táncházi muzsikát, versmegzenésítéseket és country zenét hallgathat a közönség.Találkozhatunk a Kaláka Együttessel, Eszter- lánc Mesezenekarral…”Egyedem, begyedem, Eszter-lánc!, Szájad szélén, Mosolyos ránc!….

A teknősbéka alakot formáló Eger vár romjai  között felállított két színpad a folk és a világzene szerelmeseinek kínál feledhetetlen élményt,a  panorámáról nem is beszélve. A késő délutántól zajló koncertek hajnalig tartó balkán, reneszánsz táncházakkal fokozzák a legmagasabb hangulati tetőfokra a tánc és koncertélményt.

A töretlen népszerűségű fesztivál középpontjában változatlanul a zene és az irodalom áll. Az idei programban kiemelten szerepel Balassi Bálint és Vitkovics Mihály irodalmi munkássága, valamint filmjeivel emlékeznek a 100 éve Egerben született Illés György operatőrre és kiállítással a tavaly elhunyt kiváló muzsikus és népzenekutató Halmos Bélára.

A 35. Kaláka Fesztivál programja – a hagyományoknak megfelelően – Verskoncerttel indult, ezúttal Noszvajon, a De la Motte kastély parkjában. Költővendégek: Tóth Kriszta és Lackfi János, verséneklők: Louisiana Double és a Kaláka.

Mindhárom nap kora estétől éjszakába nyúlóan két színpadon felváltva lesznek koncertek a Vármúzeumban. A zenei kínálatból: autentikus népzene, folk-rock, folk-jazz, énekelt vers, blues, ska, világzene és természetesen nemzetiségi muzsika is. Többek között láthatják az idén 57 éves Benkó Dixieland Band-et, a 40 éves Vujicsics Együttest, a Sebő együttest, Szalonnát és bandáját. Lesz cigány folk a Parno Graszttól, klezmer muzsika a Z’mirimtől, Balassi-dalok Buda Ádámtól. Éjszakánként táncházzal (délszláv, magyar, angol reneszánsz) fejezik be a napi programot.

Pénteken délelőtt Balassi Bálint születésének 460. évfordulója alkalmából kiállítás nyílik a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtárban, az Eszterházy Károly Főiskola hallgatónak szerkesztésében és kivitelezésében. Ugyancsak ezen a napon, délután nyílik a Kis Zsinagóga Galériában fotókiállítás Halmos Béla zenész, népzenekutató emlékére.

Szombaton délután a Ciszterci templomban az ökumenikus istentisztelet keretében „Dalok Pál levelei szerint” dalciklust adja elő Gryllus Dániel, Szirtes Edina Mókus, Ferenczi György és a Rackajam.

Vasárnap délután az Érsekkertbe, a Múzsák ligetébe koncerttel várják az érdeklődőket a Kaláka Fesztivál-fához, amit tavaly ültettek Bródy Sándor és Gárdonyi Géza születésének 150. évfordulója tiszteletére.

Pénteken, szombaton és vasárnap délután az egri Uránia mozi Illés György-termében a világhírű operatőr alkotásaiból vetítenek filmeket.

A sikeres Eger-regE Túra folytatódik, most – elsősorban – Balassi-, Vitkovics- és Illés György- életéhez kapcsolható emlékhelyeket lehet majd felkutatni.

A Kaláka együttes idén 45 éves. Mint a fesztivál névadója és házigazdája, több helyszínen és más-más műsorral várják a közönséget: Verskoncert (Noszvaj), Gyerekfesztivál (Eszterházy tér), Faünnep (Érsekkert), kettős-születésnapi Kaláka-koncert (Vármúzeum).

A fesztivállal kapcsolatos minden információ: www.kalakafesztival.hu