Ne várjuk meg, míg fáj – fogápolásról egymás közt

szerző: Dr. Kontra Mónika, fogszakorvos

fogaszatA felnőttek többsége összerezzen a fogászat szó hallatán. Sokan nem járnak rendszeres ellenőrzésre és nagyon elszomorító, de sokan vannak, akik a fogmosást is elhanyagolják, és csak akkor fordulnak fogorvoshoz, ha baj van. A rossz fogak, a lappangó ínybetegségek számtalan egészségügyi probléma okozói lehetnek. Fontos, hogy már kisgyermek korban tudatosítsuk a megfelelő szájhigiéniai, a fogápolás, és a rendszeres fogászati ellenőrzés fontosságát hogy a gyermek számára ez természetessé váljon. A megelőzés jelentőségét nem lehet elégszer hangsúlyozni.

Mikortól érdemes gyermekfogászatról beszélnünk?

Minél hamarabb, akár 2-3 éves kortól kezdjük el hozzászoktatni gyermekünket a fogászati rendelő hangulatához. A szülő felelőssége gondoskodni kisgyermeke fogainak épségéről és egészségéről, már az első tejfog megjelenésétől.

Hogyan ismertessük meg a fogorvost a gyerekkel?

A gyermek bizalmát ki kell érdemelni!.Kísérje el a gyermek a szülőt kontrollvizsgálatokra, ismerkedjen a környezettel, az eszközökkel, a fogorvossal. Ha így cselekszünk, a gyermek nem fog félni a fogorvostól.

Ha a gyermek látja, hogy a mama beleül abba az érdekes székbe és mosolyog, amikor a vizsgálat befejeződik, higgyék el, hogy ő is ki akarja majd próbálni a fogorvosi széket, és még azt is megengedi a mosolygós doktor néninek vagy doktor bácsinak, hogy a fogacskáit is megnézze.  Ez persze a szülő és fogorvos együttműködése nélkül kivitelezhetetlen. A későbbiekben bármiféle beavatkozásra kerülne sor, a gyermek együttműködik az orvossal és a kezelést még akkor is jobban tűri, ha az kellemetlen is számára. A fogászati rendelőnk bár elsődlegesen felnőtt páciensek teljes körű fogászati ellátását biztosítja, de kisgyermekes pácienseim alkalmazzák ezt a módszert és nagyon jók a tapasztalatok.

Otthoni helyes fogápolás

Tejfogápolás

A kisgyermek utánoz minket, lemásolja szokásainkat, így a szülő fogápolási szokásai lesz majd a gyermek számára a követendő példa. Már a fogacskák előtörése előtt is érdemes odafigyelni a szájhigiéniára, A kisbabák ínyét steril gézzel törölgessük. Az első tejfog megjelenése után használjunk kisfejű, puha sörtéjű gyermekfogkefét. Fogkrémet akkor kezdjünk el használni, ha már 6-8 fogacska előbújt, de csak borsónyi mennyiségű fogkrémet nyomjunk a fogkefére. Eleinte a gyermekek lenyelik a fogkrémet, ennek oka, hogy még nem tudnak köpni, de a fogkrém ízét is finomnak találják. Törekedjünk arra, hogy minél hamarabb megtanulja a kisgyermek, hogyan kell öblíteni és köpni. 6 éves korig mossunk együtt fogat gyermekünkkel, de iskolakezdésre a gyermek legyen önálló. Mindegy, hogy elektromos vagy kézi fogkefét használ a gyermek, csak a fogmosás legyen alapos és rendszeres.

Naponta legalább kétszer (reggel és este) mosson fogat a gyermek, és a fogmosás 2-3 percig tartson. Az esti fogmosást soha ne hagyjuk ki, mert a nyáltermelés éjszaka csökken, így a nyál nem tudja kifejteni lemosó, tisztító hatását. Fogmosás után már nem szabad enni, inni pedig csak vizet.

Tejfogszuvasodás

A tejfogak befolyásolják az állkapocs, állkapocscsont fejlődését és a maradó fogak egészségét. A tejfogban gyorsabban terjed a szuvasodás mint a maradó fogakban, mert a zománc vastagsága fele akkora, ezért fontos, hogy a problémát időben felfedezzük és kezeljük.

Ha időben „elcsípjük” a szuvasodást, akkor elég a fogacskát elcsiszolni. Abban az esetben, ha már a szuvasodás mélyebb réteget érint, akkor fúrás után tömést kell készítenünk, de sajnos az is előfordulhat, hogy a szuvasodás olyan mértékű, hogy gyökérkezelni kell a tejfogat. Esetenként antibiotikumos kezelésre is szükség lehet. Nagyon súlyos esetben, az is előfordulhat, hogy ki kell húzni a tejfogat, pedig még nem lenne itt az ideje a fogváltásnak. Ez a maradó fog előtörésében gondot okozhat. A nem kezelt szuvasodás átterjedhet más tejfogakra és a maradó fogakra is. Ne várjuk meg míg fáj, törekedjünk a megelőzésre, forduljunk időben fogorvoshoz.

Dr. Kontra Mónika

fogszakorvos