Janikovszky Éva-díjas Nógrádi Gábor

nogradi_jeNógrádi Gábor több mint húsz ifjúsági könyv szerzője. A sikert első regénye a Gyermekrablás a Palánk utcában hozta meg, melyből film is készült, többek között Koltai Gábor szereplésével. Az egyébként IBBY-díjas írót november 11-én Janikovszky Éva-díjjal jutalmazták.

Koltai Róberttel az első regénye megfilmesítésekor ismerkedett meg, azóta pedig barátokként alkotnak együtt. Nógrádi találta ki például a Sose halunk meg címét, de számos filmje szövegét is ő írta. Ennek ellenére írónak tartja magát. Regényei kötelező olvasmányokként is megfordultak az iskolák padjain, az elmúlt évtizedben a legnépszerűbb ifjúsági író a 10-12 évesek körében.

Könyvei az olvasók hétköznapjairól szólnak, olyan problémás helyzetekkel is, mint például az anya elvesztése, vagy a szexualitás. „Ha nagyon nem megy az írás, odamenekülök a könyvespolchoz, Gárdonyit, Molnár Ferencet olvasok, hogy az agyam újra működni kezdjen” – mondta el.

2013-ban eddigi munkássága elismeréseként az IBBY magyarországi szövetsége életműdíjjal jutalmazta. Könyveit a Móra Kiadó adja ki.

Marék Veronika, Alföldi Róbert, Lackfi János, Rigó Béla és Varga Márta kapta meg korábban a Janikovszky Éva-díjat.

Könyvklub a Móránál

Ismét könyvklubot rendez a Móra Kiadó november 16-án, ahol a gyerekek szerzőkkel, mesehősökkel találkozhatnak. Utóbbiakkal közös agyagozáson is részt vehetnek a mesés, báb- és játékos előadások mellett, illetve a Palinta Társulat Mackóébresztő interaktív családi koncertjére is meghívást kapnak.

A programot havonta ismétli majd meg a kiadó, a mostani a második a sorban – mondták el. A 3-8 éves gyermekeket szólítják meg, akik decemberben Horváth Lili színművésszel találkozhatnak, januárban pedig papírszínházat tekinthetnek meg.