A medve, akit Vasárnapnak hívtak

A medve_szoroÁprilis 18-án bemutatót tart a Kolibri Színház a 4-8 éves korosztálynak Kuthy Ágnes rendezésében, a Small Size európai uniós projekt keretében. A medve, akit Vasárnapnak hívtak című bábelőadás a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjában kerül színre a Kolibri Fészekben Alexics Rita, Ruszina Szabolcs, Czupi Dániel és Fehér Dániel szereplésével. A német Axel Hacke művét Gimesi Dóra és Nagy Orsolya írta színpadra, a szerző engedélyét a  Verlag Antje Kunstmann GmbH és a Hofra Kft. közvetítette.

A történet középpontjában Alex áll, aki nagyon szeretné kideríteni, hogy mit gondol játékmedvéje, Vasárnap, miközben a szárítókötélen lóg a fürdőszobában. Egy reggel furcsa dolog történik: a kisfiú a szobája helyett egy játékboltban ébred, az eladó egy öreg mackó, és a vevők is egytől-egyig medvék. Medveországban ugyanis az embergyerekek játékok, akiket a medveszülők megvásárolnak a bocsoknak. Hamarosan Alexet is kiválasztja egy medvepapa, és hazaviszi a kicsinyének, akit Vasárnapnak hívnak.

“Van egy ötéves gyermekem és amikor játszani látom, akarva akaratlan eszembe jutnak a személyes történeteim, amelyek azokhoz a tárgyakhoz, babákhoz fűződnek, amelyek most ott porosodnak a polcaimon. Ilyenkor ráeszmélek, hogy erős, titkos, baráti kapcsolatban állunk a játékainkkal és hogy a sorsuk összefonódik a miénkkel, hiszen rengeteg élményt köszönhetünk nekik. Axel Hacke darabja is erről mesél. Módot ad arra, hogy visszatérjünk a gyerekkor világába, ahol még bármi lehetségesnek tűnt és felhívja a figyelmet arra, hogy a játékainkhoz való viszonyunk rengeteget elárul rólunk. Mivel mindenkinek van legalább egy macis története, a gyermek és a felnőtt is rögtön úgy érezheti, köze van a főhős, Alex történetéhez” – fogalmazott a darab kapcsán Kuthy Ágnes rendező, aki Mátravölgyi Ákos tervezővel közösen tanulmányozta a maci-történelmet, és különböző teddy mackók mintájára formálta meg a darabbéli bábokat, amelyeket bunraku formában mozgatnak meg.

“A nagy, ölelgethető, babusgatható macik mellett dobozokkal játszunk. Ezek végtelen sok animációs lehetőséget rejtenek, amit ki is használunk. Így a gyerekek érdekes átváltozásoknak, sőt, csodáknak lehetnek tanúi, hiszen még a falak is megmozdulnak a Kolibri Fészekben. Az előadásban fontos szerep jut az élőzenének. Novák János dalait a színészek cajonnal, melodikával, kalimbával, xilofonnal és gitárral adják elő” – árulta el Kuthy Ágnes, aki nem először jár a Kolibri Színházban.

“1994-ben még az egykori főrendező kislányának voltam az óvónénije. Székely Andrea tudta, hogy nagyon szeretek bábozni, ezért ajánlotta, hogy jelentkezzek a Kolibri Színház stúdiójába. Felvettek, majd bekerültem a legendás Bors néni előadásba, később szerepeltem például Pogány Judit Kék madár című rendezésében. Tehát sok emlék fűz a színházhoz, innen indult a szakmai utam, ami a Budapest Bábszínház stúdiója, majd a Berlini Ernst Busch Színművészeti Főiskola Báb- és Vizuálrendező szakán át visszavezetett. Nagy öröm most újra, alkotóként jelen lenni a Kolibriben és együtt dolgozni régi ismerősökkel illetve olyan fiatalokkal, akik a Színház- és Filmművészeti Egyetemen a tanítványaim voltak” – nyilatkozta Kuthy Ágnes.

A Kolibri Színház áprilisban nemcsak színházi premierre, hanem zenés estre is várja az érdeklődőket. Új dalok címmel április 19-én Ady Endre és Szép Ernő verseit hallhatja a közönség Novák János megzenésítésében.

“A három éve használt mobiltelefonomban nagyszerű hangfelvevő van. Visszakereshetők rajta az elmúlt években a kolibris gyerekdarabokhoz írt dalok első felvételei, színházzenei előadásaimon rögzített lengyel és magyar zajkórusok, és a nyáron készült filmzeném témáinak különféle változatai is. A megrendelésre írt zenék között szép számmal hallhatók azok a versmegzenésítések, amelyeket különösebb ok nélkül, a magam örömére-bánatára írtam. Összeszámlálva őket meglepve láttam, hogy ezekben az években az Ady-dalokhoz hasonló számban születtek Szép Ernő verseire írt új dalok. Ennek a két költőnek a műveiből kerekedik ki ez az este” – mondta a produkció kapcsán Novák János, a Kolibri Színház igazatója.

A dalok között Szép Ernő prózáiból hangzanak el részletek. Közreműködik Bornai Szilveszter, Sárközy Fanni, Tóth Tamás, Horváth Péter, Tóth József. A produkciót még egy alkalommal, május 30-án megismétlik.