A szemléletváltás ereje – A siker új pszichológiája

HVG Extra Pszichológia Szalon

A szemléletváltás ereje – A siker új pszichológiája

Előadó: Carol S. Dweck, a Stanford Egyetem pszichológiaprofesszora

Időpont: 2015. szeptember 3., 18.30-19.30,  Helyszín: BMC, 1093 Budapest, Mátyás u. 8.

Carol_Dweck1Carol S. Dweck, a Stanford Egyetem pszichológiaprofesszora évtizedekig kutatta a szemléletmód, a motiváció, az önuralom és siker összefüggéseit. Bebizonyította, hogy ha megfelelő – fejlődési – szemlélettel tekintünk önmagunkra és a világra, az olyan tudásvágyra és kitartásra sarkall bennünket, amelynek köszönhetően az élet minden területén sikeresebbek leszünk.

Miért nem segíti gyermekeink fejlődését, ha készségeiket és intelligenciájukat dicsérjük?

A harsány, karizmatikus vagy a szerény, befelé forduló vezetők sikeresebbek?

Vajon az akaraterőnkön múlik, hogy be tudjuk-e tartani fogadalmainkat?

Nem csupán képességeinktől vagy tehetségünktől, sokkal inkább szemléletmódunktól függ, elérjük-e céljainkat. A megfelelő szemlélettel nemcsak gyerekeinket motiválhatjuk iskolai teljesítményük javítására, de mi is rengeteget fejlődhetünk mind személyes, mind szakmai téren.

Akár tudatában vagyunk, akár nem, folyamatosan rögzítjük, mi történik velünk, mit jelentenek ezek az események, és mit kellene tennünk. Elménk folyamatosan monitoroz és értelmez. A szemléletmód biztosítja a keretet és vezérli az elménkben zajló folyamatos értelmezési folyamatainkat. A rögzült szemlélet olyan belső monológot eredményez, amely a bírálatra helyezi a hangsúlyt. „Ez azt jelenti, hogy lúzer vagyok.” „Ez pedig azt jelenti, hogy jobb ember vagyok náluk.” A fejlődési szemléletű emberek ugyancsak folyamatosan figyelik a történéseket, az ő belső monológjuk azonban elsősorban nem arra épül, hogy ezzel a módszerrel saját magukat vagy másokat értékeljenek. Érzékelik ugyan, hogy pozitív vagy negatív tartalmú információt kapnak, ugyanakkor gondolkodásuk a tanulásra és a konstruktív reakciókra állt be. „Mit tanulhatok mindebből? Hogyan fejlődhetek?

Dweck professzor Mindset című nagy sikerű könyvében (amely nemrég jelent meg magyarul Szemléletváltás – A siker új pszichológiája címmel) számos kutatásra alapozva, a legkiválóbb vezetők, sportolók, szülők és tanárok példáival és konkrét gyakorlatokkal segít abban, hogy fejlődési szemlélettel közelítsünk a különféle helyzetekhez és kihívásokhoz. https://www.hvgkonyvek.hu/szemleletvaltas

Jegyár: 1500 Ft (a jegy ára a helyszínen HVG Könyvekre levásárolható).

Carol S. Dweck TEDx előadása: