Ezért játssz a gyerekkel akkor is, ha nincs kedved

Nyilván te is szeretsz játszani a gyerekkel, legalábbis az esetek 90%-ában. De mi van, ha épp hullafáradt vagy, esetleg unod már azt a játékot, amiért a gyerek hetek óta odavan? Nemet mondasz? Vagy igyekszel hamar túlesni rajta? Vagy van más trükk is?

Ezekre az időkre adhat plusz motivációt az a kutatás, amit az IKEA szervezésében végeztek el, és ami a játék fontosságáról szól. A cégnél egy hosszú vizsgálatban elemezték, hogy egyes családokben hogyan, miért játszanak.

Miért olyan jó a szabad játék?

Hat különböző formáját határozzák meg a játéknak, ezek egyike a “szabad” játék, amikor a gyerek egyedül alkotja meg a szabályokat, majd pedig bevon téged is, és neked alkalmazkodnod kell ezekhez a szabályokhoz. Ilyenkor az esetek többségében kiderül, hogy a gyerkőcnek több előjoga van, és valahogy neki kedveznek a szabályok, de semmi gond.

Ez a fajta játék ugyanis segíti a gyereket abban, hogy önbizalmat építsen, és gyakorolja, hogyan kell döntéseket hozni. Neked is hasznos, mert bepillantást nyerhetsz, hogyan is látja a világot a gyerek, hiszen a játék során visszatükrözi ezt.

További érdekességek a művészi játékról (amikor a gyerek a nappali közepén csinál egy hatalmas kupit, előhoz minden festéket és színes ceruzát, amit birtokol, neked pedig a folyamat végén meg kell csodálnod az elkészült műalkotást) és a szabályozott játékról (például a társasjátékok) a Pöttyöslabda oldalán.