Jelnyelven a mese.tv!

Új kezdeményezést indított útjára a mese.tv: jelnyelven is láthatóak már a mese.tv nagy sikerű rajzfilmjei, erre a célra új csatornát nyitottak. Az indulásra 10 filmet készítettek el jelnyelves, illetve jelesített változatban. Remélik, kezdeményezésünk sok kisgyerek számára nyújt majd segítséget, hogy megismerjék, megtanulják ezeket a gyerekdalokat.

A kezdeményezést Hegedűs – Nagy Katalin jeltolmácsnak köszönhetik, aki vállalta, hogy nemcsak jelnyelven, hanem jelesített változatban is megismerteti az ismert gyerekdalokat. A Mese.tv jelnyelven című csatorna itt érhető el: https://www.youtube.com/channel/UCKa86CZ-yWeH1xwdM7zEIdQ

A most induló csatornán láthatóak lesznek Gryllus Vilmos ismert Félnóta című sorozat sikeres filmjei, illetve a Halász Judit dalához készített rövid animációnk is. Terveik szerint szeretnék bővíteni a repertoárt rövid mesékkel, újabb animációkkal.

Mit jelent a jelelt nyelv és a jelesített nyelv?

Ebből a rövid összefoglalóból kiderül: “A jelelt magyar nyelv a magyar jelnyelv jelkincséből építkezik, de a magyar hangzó nyelv grammatikai szabályait követ, mégpedig a névelőket, toldalékokat és igekötőket is figyelembe véve, és emellett folyamatos artikuláció kíséri. A jelelt magyar nyelv használatakor a magyar hangzó nyelv szó szerinti fordításáról beszélhetünk. A jellel kísért (vagy jelesített) magyar nyelv szintén a magyar hangzó nyelv grammatikáját követi, ebben is fontos szerepet tölt be az artikuláció, de ez a változat a toldalékokat és a névelőket figyelmen kívül hagyja (Henger- Kovács 2005:16)”

Aki kíváncsi a jelnyelvre, vagy szüksége lenne jelnyelvi tolmácsra, az a Sinosz – Siketek és Nagyothallók  Országos Szövetségét keresse: sinosz.hu