Hogyan vegyük rá gyermekünket az olvasásra?

A mai világban annyi minden van, ami elvonja a gyerek figyelmét a könyvről, az olvasásról, hogy nem sok gyereknek van kedve olvasni. Pedig ez fontos. A Delina.hu remek tanácsokat ad, amely révén a te gyermeked is szeretni fog olvasni.

Csak finoman

Az a legjobb, ha kisgyerekkorától mindennap olvasunk neki, és ha azt látja, hogy mi magunk is olvasunk, mert szeretünk olvasni. Adjunk gyermekünk kezébe az életkorának megfelelő könyveket (képekkel…)!

Várjuk ki a megfelelő pillanatot: amikor nem feszült, nem köti le valami más (játék, tévé vagy a testvére)! Talán a lefekvés előtti időpont a legalkalmasabb. Kapcsoljuk ki néha a tévét, és kapcsoljuk ki a számítógépet! Akkor majd eszébe jut, hogy rajzolni, társasjátékozni, sőt… olvasni is lehet! De ne hangsúlyozzuk (mert a kívánttal ellentétes hatást érhetünk el), hogy ezek a foglalatosságok kizárják egymást! (Ne mondjuk például azt, hogy „mára elég volt a tévézésből, kapcsold ki, mesélek inkább neked”!).

Szinkronizálhatunk

Olvassunk átéléssel, vagyis szólaltassuk meg más-más hangon a szereplőket! Vonjuk be a gyerekünket a mesébe, kérjük ki a véleményét! („Szerinted mit fog most csinálni a lovag?” „Mit gondolsz, a király örül ennek?”) így nagyobb érdeklődéssel fog hallgatni bennünket. Jó, ha minél több könyv közül választhatunk. Hagyjuk, hadd válasszon ő maga (még akkor is, ha megint ugyanazt a könyvet választja, amelyet már szinte kívülről tudunk…)! Vegyünk olyan könyveket neki, amelyekről tudjuk, hogy érdekelni fogják (van, aki az állatmeséket szereti, van, aki a lovagokról szóló történeteket)! Az, hogy mit, kevésbé fontos, mint az, hogy olvassunk neki!

Kéznél van?

Iratkozzunk be a könyvtárba! Új világ fog kitárulni előtte: hadd fedezze fel maga a könyveket! Nehezen tud majd választani… Tartsuk a könyveket számára is elérhető helyen! Legyenek mindig szem előtt, hogy ha kedve támad, bármikor elővehesse és lapozgathassa őket! Mutassunk jó példát: ha látja, hogy mi is szeretünk olvasni, és sokat olvasunk, ő is kedvet fog kapni hozzá!

A cikk folytatása további tippekkel a Delina.hu oldalon.