Az evolúcióról gyerekeknek

zsirás

Az evolúcióról gyerekeknek

Miből lettünk? Honnan jövünk? Hogyan váltunk olyanná, amilyenek most vagyunk? Miért ilyenek az erdők? Miért van ennyiféle? Egyik állat miért intelligens, míg mások csak az életüket mentik és a fenntartásra koncentrálnak?

És egyáltalán… miből lesz a cserebogár?

Ezt apám mondta, amikor valamilyen meglepő dolgot tettem, ami neki tetszett. Amikor megdicsért, és a szeme sarkából pajkos mosollyal figyelt.

Nem ez a mondat volt az, ami először elgondolkodtatott: miből lettünk? Honnan indultunk? Mi vagy ki teremtett bennünket? Mióta világ a világ, az ember keresi erre a rejtélyre a magyarázatot, és persze a logikus magyarázatot szereti a legjobban. Mivel a racionalitás természettől fogva belénk ivódott, ezért a kézzel fogható, bizonyított dolgokat vagyunk képesek megnyugvással elfogadni. Tudom biztosan, hogy megfogalmazódott benned ez a kérdés ezerszer, és a darwini elmélettől megkezdve az iskolában tanultakon keresztül igyekszel magyarázatot kapni létezéseddel kapcsolatos összes dilemmádra. Persze sokan állítják, hogy Darwin elmélete régen megdőlt, ezzel együtt az ember folyamatosan igyekszik megfejteni létezése titkait.

Engem például az foglalkoztat ma már leginkább, hogyan alakult az ember agya olyanná, amilyen most. Melyik az a része, amelyik még mindig az ösztöneire hallgat, és a „menekülj vagy támadj!” funkciót tölti be? Hogyan változnak egy élet során, és életvitelünknek megfelelően hogyan strukturálódnak át az idegpályáink?

Az élővilág az egyedfejlődés évmilliói alatt hihetetlen alkalmazkodóképességéről tett tanúbizonyságot, és ehhez lehet hasonlítani az agy alkalmazkodását is. Ám annak elegendő a változáshoz néhány nap, hét, hónap is ahhoz idomulva, hogy milyen körülmények között, milyen ritmusban élsz. Az agyad fantasztikus módon igyekszik megszokni minden külső és belső körülményt, és ennek köszönhető az, hogy az élővilágban folyamatosan változnak, alakulnak a fajok is alkalmazkodva a megváltozott életkörülményekhez. Mivel az élővilágunk annak megfelelően alakul, ahogyan használjuk – vagy kihasználjuk – környezetünket, újabb és újabb fajokat fedeznek fel, olyanokat is, amelyeknek még nevük sincs. Ha meg akad egy számunkra titokzatos élőlény, amelyet meg akarunk ismerni, kutatunk, kutakodunk az információk halmazában.

Gondolkodtál már azon, miért kopasz a keselyű? Vagy miért van a zsiráfnak olyan hosszú nyaka? És miért a hím csikóhal hozza világra a kishalakat? Az evolúció rejtélyei c. sorozatból megtudhatod. Fedezd fel a tudományt az állatok túlélési technikái mögött – ez a gyönyörűen fényképezett természetfilm sorozat bemutatja, hogyan maradtak fenn a fajok több millió éven keresztül, hogyan adaptálódtak, s hogyan érték el mai formájukat. Tudtad például, hogy a pingvin ugyanolyan jól lát a víz alatt, mint a felszínen? És mivel már nem tudnak repülni, szárnyaik szuper evezőként funkcionálnak, így nagyszerű úszó vált belőlük.

Számos felfedezni való akad még, hiszen a világ teljes és egész, harmonikus gyönyörűség a maga szépségeivel és különcségeivel együtt. Hogy miként alakult ilyenné, ebben segít a Da Vinci tévécsatorna újonnan induló sorozata, Az evolúció mítosza, amely 2018. május 9-től minden szerdán 16:05-kor jelentkezik dupla epizódokkal.

Ha pedig mindezt az okostelefonod segítségével szeretnéd átélni, akkor töltsd le a Da Vinci Kids applikációt Google Play áruházból vagy az AppStore-ból.