Ésszel a világhálón!

A biztonságos internethasználat egy igen népszerű és felkapott téma manapság. Mit tehet a pedagógus, ha online zaklatás (cyberbullying) jut tudomására? És hogyan segíthet a szülőknek?

A TanTrendnek Kurkó Zsuzsánna, projektkoordinátor beszélt arról, hogy a pedagógusoknak milyen mozgásterük van az internethasználat oktatása terén.

Mik a biztonságos internethasználat alapjai?

Ahogy az utcán, vagy a villamoson ellophatják a személyinket, a pénztárcánkat, betörhetnek a lakásunkba, zaklathatnak, az online térben is ki vagyunk téve hasonló veszélyeknek. Míg a való életünkben a biztonság alapjait elővigyázatosságnak, és óvatosságnak hívjuk, addig ezt az online térben tudatosságnak. Minden egyes postnak, bejegyzésnek, regisztrálásnak, bejelentkezésnek, és megjelölésnek nemcsak következménye lehet, hanem következménye is van. Egy felhasználó ennek tudatában lehet csak biztonságban az online térben.

Milyen mozgástere van egy pedagógusnak, ha cyberbullying esete jut a tudtára? Hogyan érdemes kezelni ezt a jelenséget?

Egyre több alkalommal találkozunk ezzel a jelenséggel. A cyberbullying tulajdonképpen elektronikus úton történő kiközösítést, zaklatást jelent. Régen a pedagógusok könnyen észrevehették: az áldozatot kizárták a „menő” focicsapatból, útját állták az udvaron, összefirkálták a füzetét, kergették az osztályba, csúfolták hangosan, kikapták a széket alóla. Ma ezeket az online térben történő bántásokat egy pedagógusnak sokkal nehezebb észrevenni, ellenben ez az áldozatnak érzelmileg sokkal megterhelőbb, mint a hagyományos értelemben vett kiközösítés.

Éppen ezért kell sokkal jobban odafigyelni az apró jelekre is, és ha annak a legkisebb jele is mutatkozik, javasolt, hogy a pedagógus minél előbb megtalálja külön az áldozattal, és külön az elkövetővel a megfelelő környezetet és alkalmat a beszélgetésre, értesítse a szülőket mielőbb, és hogyha úgy ítéli meg, az iskolapszichológus segítségét is kérheti a helyzet rendezésének érdekében.

Hogyan segíthet a pedagógus a szülőknek? Erről is szól a cikk folytatása a TanTrend oldalán.