A gravitáció elképesztő világa játékosan

Azt szoktuk tréfásan megjegyezni, amikor valamit elejtünk: csak az a fránya gravitáció ne lenne! Ha már egyszer gravitáció, és a dolgok nem fölfelé „esnek”, akkor mi is történik? Erről is tanultunk fizikaórán, bevallom, az egészből Newton és Einstein neve maradt meg. Tömegvonzás egyenlő gravitációval, ezt tanultam meg, elfogadtam, hiszen ilyen tudósokkal, mint ők ketten, nem lehet vitatkozni, igaz? A képletek, számok logikusak, a fizika, mint tudomány egzakt és módosíthatatlan. Vagy mégsem?

Alaposabban utána nézve a gravitáció fogalmának, kiderült, hogy minden, ami a világunkban megtalálható, szoros összefüggésben van a tömegvonzással. Természeti jelenségek – ár, apály – , a Föld keringési iránya, és még a Napnak is van gravitációja.

Aztán például itt van ez a fekete lyuk. Igen, fekete lyuk, olyan, ahonnan a fény nem jön ki. Einstein elméleteinek egyik ismert végkövetkeztetése, hogy a fénynél gyorsabban semmi sem haladhat. És mégis van olyan elképzelés, ami szerint ez a „lyuk” összefüggésben van a gravitációval.  Egyes elképzelések szerint a Napunk átmérője most 1,5 millió kilométer, akkor lenne belőle fekete lyuk, ha mostani tömegét egy három kilométer átmérőjű gömbbe sűrítenénk. Számomra már ez az elképzelés túl merész, nagyon sok fantázia kell hozzá.

A gravitációs hullámokat Albert Einstein az általános relativitáselmélet kidolgozásakor előre jelezte, de úgy vélte, az emberiség soha nem lesz képes mérni. A lényeg: a gyorsuló mozgást végző test, illetve két, egymás közelében mozgó tömeg gravitációs hullámokat kelt, magyarán megmozgatja a téridő szövetét. Ma már mérhetők a gravitációs hullámok, s ez a felfedezés ismét alapjaiban változtatja meg eddig ismert világunkat.

A gravitáció nem csupán annyi, mikor elejtünk egy tárgyat; olyan természeti erő, mely életünk minden elemét meghatározza. Titkait azonban még mindig csak kutatjuk.

A ragyogó fizikus, Jim Al-Khalili professzor élvezetes és lenyűgöző stílusban mutatja be a legújabb felfedezéseket a BBC sorozatában a Da Vinci Learningen. Ellátogatunk az amerikai LIGO laboratóriumba, ahol a gravitációs hullámokat felfedezték, majd felfrissíti a kozmoszról, a gravitáció forrásairól és a fekete lyukakról alkotott elképzeléseinket. Szeretnél torna s diéta nélkül súlyt veszteni? Szeretnél lassabban öregedni? Jim Al-Khalili professzor többek között ezekkel a kérdésekkel csábít minket a december 10-től minden vasárnap a Da Vinci Learningen a gravitáció elképesztő világába. És ha azt gondoltad, egy kalapács gyorsabban esik le, mint egy toll a tömege miatt, kapcsolj a műsorra, és tudd meg, miért nincs igazad!

Írta: Tihanyi Rita

• pedagógus, tanulásmódszertan oktató

Tihanyi Rita

Két felnőtt gyermek édesanyja vagyok, pedagógus, tanár, tanulástréner, gyermekagykontroll-oktató