Legyek szuperhős

gyerekek az osztályteremben

Legyek szuperhős

Képzelted már magad szuperhősnek? Álmodtál arról, hogy repülsz mindenféle segítség nélkül, mint Superman? Eljátszottál a gondolattal, milyen lenne a dolgokat megmozdítani pusztán az akaraterőddel?

Nincs olyan ember, aki ezekkel a gondolatokkal ne játszadozott volna, sőt! A legtöbb sci-fi filmben megjelenik valamilyen szuperképesség, gondolattal való irányítás, távoli tárgyak mozgatása fizikai akció nélkül. Kíváncsiak vagyunk minden olyan dologra, ami az „átlagos” emberi képességeken túlmutat. És igen, vannak olyanok, akik szuperképességekkel rendelkeznek.

A legtöbb ember, ha 220 volt áramot vezetne végig a testén, akkor csúnyán megégne, a szíve is megállna. Nem ez történt Ma Xianganggal, aki lazán elbírta ezt a fajta terhelést. Véletlenül jött rá erre a képességére, ugyanis egy alkalommal az elromlott tévéjét javította meg úgy puszta kézzel, hogy utólag jött rá: volt áram a kábelekben.

Vagy ott van az új-zélandi „halember”, Dave Mullins, aki a mélymerülés világbajnoka lett tettével: 2007-ben búvárfelszerelést nélkülözve – csak úgy próbaképpen – 255 méter mélyre úszott le egyetlen levegővétellel, 2010-ben 265 méter mélyre süllyedt a tengerben, és kibírta 4 perc 1 másodpercig!

A másik – szinte hihetetlen „produkciót” végrehajtó különlegesség Kim Peek volt, a létező Esőember, állítólag róla mintázták az Oscar díjas filmben Dustin Hoffman karakterét is. Képes volt egyszerre egy könyv két oldalát is elolvasni, és agya, mint a szivacs, úgy fogadta be a leglehetetlenebb lexikális adatmennyiséget. Ezzel a sok adattal az agyában 2009-ben távozott ebből a világból.

Daniel Tammet állítólag felsőbbrendű aggyal rendelkezik, 10 nyelvet beszél folyékonyan, többek között izlandi nyelven is. Ez utóbbit 1 hét(!) alatt sajátította el, mert készítettek vele izlandiak egy riportfilmet, ahol saját képességeiről kellett beszélnie. Végig izlandiul kommunikált.

Vagy ki gondolná, hogy az ember képes elméjével szabályozni a testhőmérsékletét? Wim Hof ezt kipróbálta, nem foglalkozva az időjárással képes volt az akaratával befolyásolni a teste hőmérsékletét. Olyan profi módon kontrollálta saját magát, hogy ennek segítségével 20 rekordot állított fel. Egyik ilyen tette, amikor egy szál nadrágban mászott fel a Kilimandzsáróra.

A fentiek lehetnek szélsőséges esetek, de vajon lehetetlen-e, hogy te is elsajátíts valamilyen szuperképességet?

Készen állsz, hogy szuperhős legyél, igazi saját szuperképességekkel? A Legyek szuper c. sorozat segít ebben! K.Doki és Nash a tudomány segítségével kutatják, hogyan hozhatnak létre szuperképességeket. Felfedezik a repülés titkait, megtudják, hogy emelhetnek fel egy autót. A mozgás varázsát kutatják, megpróbálják megállítani a puskagolyót, és lekicsinyíteni egy zacskó chipset. Szerinted sikerülhet nekik mindez? Nézd a Legyek szuper című műsort október 13-án a Da Vinci TV-n, és találd meg saját szupererődet. Csodálkozz rá!

• pedagógus, tanulásmódszertan oktató

Tihanyi Rita

Két felnőtt gyermek édesanyja vagyok, pedagógus, tanár, tanulástréner, gyermekagykontroll-oktató