Mesés-csajos példaképek kislányainknak

Mielőtt felnőttként inspiráló példaképeket találnak hírességek vagy történelmi személyiségek között, lányaink kicsi korukban a saját családjuk, közvetlen környezetük asszonyait, illetve a mesékből megismert nőket, hölgyeket, királylányokat és boszorkányokat veszik elő, ha mintákra van szükségük. Meseolvasásnál minden a képzelet műve, a filmvászonnál és a tévénél már más a helyzet: nem mindegy, hogy a lányok milyen nőalakokkal szembesülnek a képernyőn!

Ahogy más kultúrákban, úgy a magyar népmesékben is többféle női szerepminta kerül a lányok elé a világszép nádszálkisasszonytól a bíró okos lányáig. A modern, emancipált korban még összetettebb a kép. Sokan hibáztatják például a Disney alkotóit, mert egészestés animációs filmjeikben a női szereplők önállóságára, erejére, belső értékeire kevesebb hangsúlyt fektettek szépségükkel és társadalmi helyzetükkel szemben. Inkább a hercegnő-karaktert emelték ki az évek folyamán, így túl egyoldalúan ábrázolták a lányok lehetséges magatartásformáját és életútját. (Készültek persze kivételek is, például A hercegnő és a béka, a Mulan vagy a Jégvarázs.) A Da Vinci TV műsorán viszont olyan leányzókkal találkozhatnak a mi kislányaink, akiktől érdemes ellesni egy s mást, hiszen kutakodnak, felfedeznek, olvasnak, alkotnak, kérdeznek, játszanak és gondolkodnak, avagy: náluk van az igazi Girlpower!

Jövő hétfőn és kedden igazi csajos délutánt tarthatunk a Da Vinci TV-vel – persze úgy, hogy szórakozás közben hasznosan is töltjük az időt, és új ismereteket szerzünk a csatorna legújabb lány karaktereinek segítségével. Sziporka Sziszivel a világirodalom leghíresebb könyveinek történetében lehet kalandozni. Sziszi mindennél jobban szeret olvasni, de mivel narkolepsziás, folyton elalszik. Álmaiban ő lesz a történet főhőse, amely egy ismert regény vagy dráma őrült és vicces feldolgozása. Te a kislányoddal közösen hogyan dolgoznál fel egy-egy klasszikust?

Robotok, mágnesek, méhkasok, hamis ékkövek felismerése, gravitáció és repülő autó… igen, ezek is lehetnek kifejezetten csajos témák! A Thomas Edison titkos laborja című műsor főszereplője, Angie barátnője Nicky társaságában kapcsolja össze a kalandot a tudománnyal, az akciót a felfedezéssel, a kacagást a problémamegoldással.

Kíváncsi Mily legnagyobb szuperereje pedig a nyitott érdeklődés: ez számtalan izgalmas ismerethez és az emberi kapcsolataiban kölcsönös megértéshez vezeti őt.

Lányok, március utolsó hetén hétfőn és kedden kapcsoljatok a Da Vinci TV-re, és csapjatok egy csajos napot. A részletes műsorért kattintsatok IDE.