Te tudtad?

vizet tartó szakállas férfi

Te tudtad?

Te tudtad, hogy a didergés hőt termel? Te tudtad, hogy a sport fejleszti az immunrendszert? Te tudtad, hogy növényekkel is kivilágíthatod a házat? Tudod, hogy napjainkban milyen tudományos újdonságok sokkolják az embereket?

Az emberiség fejlődése során voltak és vannak olyan pillanatok, amelyek visszavonhatatlanul megváltoztatják a világról, vagy az életről kialakult és szilárdnak hitt elképzeléseket.

Ilyen például, amikor Newton megpihent az alatt a bizonyos fa alatt, majd mikor egy lepottyanó alma a fejére esett, megszületett benne a gravitáció fogalma. Vagy ott van Arisztotelész, aki az urbánus legenda szerint kádjába belépve fedezte fel a felhajtó erőt, és ennek örömére kipattant a vízből, és azt kiáltotta: „Heuréka!”. Alfred Nobel véletlenül találta fel a dinamitot (a nitroglicerin kiömlött kovaföldre).

Nem olyan régen a telefonálás is nehézkesen megvalósítható művelet volt. Ha volt is „vonal”, akkor sem biztos, hogy akit hívni szerettünk volna, annak volt telefonja. Elképzelhetetlennek tűnt, hogy egyszer csak rendelkezésre fog állni mindenki számára elérhető módon olyan készülék, amellyel bárhonnan, bármikor és bárkivel kommunikálhatok, amennyiben ő is rendelkezik hasonló szerkezettel. És ma már kinek nincs ilyen? Az meg különösen csoda számba megy, hogy ezek a ketyerék lassan kiváltják a legmodernebb számítógépek használatát is, és a ránk zúduló információáradatot is megtanuljuk – hellyel-közzel helyesen – kezelni.

A technológia fejlődése azóta sem állt meg, folyamatosan rácsodálkozunk egy-egy újdonságra, ami némelykor a boltok polcairól kacsint ránk, máskor pedig más kezében figyelünk fel rá. Ma már ott tart a tudomány, hogy olyan okoskamerát is kifejlesztettek már, amely alkalmas arra, hogy arcokat ismerjen fel, kövesse a behatolókat, és felszólítsa a távozásra. Olyan szemüveget is, amely vizsgálja és elemzi a szemmozgást és az agyi elektromos aktivitást. Vagy ott van például az okoszokni, amely hatékonyan segít a diabéteszeseknél kialakult fekélyek, sebek kezelésében. Robotok, akikkel lehet kommunikálni, és még játszik is a gyerekekkel! Nem olyan régen még mindez science fiction volt, regényírók legelrugaszkodottabb fantáziaképeiben jelent csak meg, mára valósággá lett.

De kevesen tudják azt is, hogy Ausztriában, 1800 méter magason van egy iglufalu, amelyet merész turisták számára hoztak létre. Ezekben az iglukban a hőmérséklet ritkán szökik nulla fok alá, a hófalak a nedvességet, párát azonnal magukba veszik, így marad a hálózsák és a ruha száraz. Az igazi, eszkimók által épített hókunyhókban pedig az sem ritka, hogy 15 fokig is felszökik a hőmérséklet, míg kint mínusz 40 fokot mutat a hőmérő. Az ilyen területen járatlan ember nyilvánvalóan meglepődik ezeken az adatokon, el sem tudja képzelni, ez hogyan lehetséges.

Te tudtad, hogy van egy remek új műsor a Da Vinci TV-n, a Te tudtad? c. sorozat? Rengeteg érdekes tényt tartalmaz, a legújabbakat a technológia és kutatás világából. Less a kulisszák mögé, és fedezd fel a körülöttünk rejlő titkokat. Szeptember 24-től, este fél 9-től. Ne maradj le!