Bernstein100!

fiatal férfi és nő

Bernstein100!

Szőke Nikoletta és Gájer Bálint közreműködésével tekinthetjük meg július 7-én a Városmajori Szabadtéri Színpadon a The Jazz Side Story-t.  A 19.30-kor kezdődő, némileg újragondolt előadásra Bernstein műveiből válogattak.

Leonard Bernstein, a New York-i Filharmonikusok nagy hatású karmestere népszerű musical-szerző, és a 20. század emblematikus zeneszerzője volt, aki a televízió képernyőjén át- zenei műfajokat és azt magyarázva, hogy mi is a zene-, utat talált a legfiatalabbak szívéhez is. Nálunk is egész generációk nőttek fel vasárnap délelőtti zenematinéin, lebilincselő és szellemes előadásain, amelyekben élvezettel alakult át néha szeretni való, zseniális zenebohóccá. Nevéhez olyan világhírű musicalek kapcsolódnak, mint a West Side Story a Peter Pan, vagy a Candide, de a klasszikus és könnyűzene világán túl Bernstein maradandót alkotott a balett, az opera és a filmzene műfajában is. Zenei univerzalitása természetesen a jazzre is kiterjedt, de csak kevesen tudják róla, hogy fiatalon füstös jazz- klubokban is zongorázott.
Születésének 100. évfordulója alkalmából és apropóján készült a magyar jazz- és könnyűzene két népszerű előadója, Szőke Nikoletta és Gájer Bálint különleges műsora, melyben a szerző legismertebb dalai jazzes átiratban szólalnak meg a legkiválóbb hazai zenészek közreműködésével.

A koncerten a legismertebb melódiák szólók és duettek formájában csendülnek fel: a Maria, a Somewhere, a Some Other Time a West Side Story-ból, vagy az I’m Easily Assimilated a Candide-ból.

Ének: Szőke Nikoletta és Gájer Bálint

Közreműködik:

Farkas Zsolt zongora
Barcza-Horváth József bőgő
Gyárfás Attila dob
Pecze Balázs – trombita
Lakatos Soso Sándor – szaxofon
Korb Attila – harsona

Szőke Nikolettára akkor figyelt fel az ország, amikor 2005-ben megnyerte a Montreaux-i Jazz Fesztivál keretében megrendezett nemzetközi jazzének-versenyt, valamint annak közönségdíját. 2012-ben Junior Prima-díjjal tüntették ki. Itthon és külföldön is állandó teltházas fellépője a legjobb jazzkluboknak, fesztiváloknak, koncertezett többek között New Yorkban, Londonban, Koppenhágában és Tokióban, énekelt együtt Bobby McFerrinnel, Kurt Ellinggel és Michel Legranddal is. Eddig hat lemeze jelent meg, hetedik önálló albuma 2017-től kapható Japánban, az Egyesült Államokban és számos európai országban.

Ütőhangszeres tanulmányait követően Gájer Bálint 2005-ben végzett a Dr. Lauschmann Gyula Zeneművészeti Szakközépiskola Jazz-ének szakán, Pély Barna és Pocsai Kriszta tanítványaként. 2009-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett Jazz-ének előadóművész, -tanári diplomát. Megnyerő stílusa, különlegesen sármos hangja és a hozzá közel álló swing hamar népszerűvé tette őt.

A fiatal tehetség sikert sikerre halmozott. 2009-ben a Jazzy Rádió által meghirdetett III. Jazzy Jazz Dalversenyen a Legjobb férfi énekes különdíjat vehette át. Négy évvel később ezüstérmes lett a TV2 énekes tehetségkutató műsorában (The Voice). Még ugyanebben az évben neki ítélték az Allee Elegancia Díját (A legelegánsabb zenész), a Magyar Hanglemezgyártók Szövetsége pedig Fonogram-díjjal jutalmazta a Group’ N’ Swing zenekar Botrány (Episwing) című lemezét (Az év hazai szórakoztató zenei albuma). Bálint már több éve a csapat énekese, de emellett saját zenekarával, a Michael Bublé Tribute Banddal is rendszeresen fellép. A gyakran magyar Michael Bublénak becézett énekes nem hanyagolja el szólókarrierjét sem. Első saját dala, az Értem jött a nyár több rádióban is a tavalyi nyár egyik slágere volt.

Gájer Bálint nemcsak nagyszerű énekes és zenész, de érzékeny a társadalmi problémák iránt is: 2014-ben belépett az SOS Gyermekfalu jótékonysági nagyköveteinek sorába

Farkas Zsolt zongorista december óta dolgozik együtt Szőke Nikolettával, a közös munkát pedig kifejezetten élvezi.

„Barcza Horváth József álmodta meg ezt az előadást Bernsteint 100 évfordulója alkalmából. Elmondhatom, hogy mindannyiunknak nagy kihívás volt, de személy szerint a próbák egészét nagyon élveztem. A debütáló koncert február 10-én volt a Budapest Jazz Clubban és úgy vélem, nemcsak mi élveztük, hanem a közönség is. „– mesél Zsolt a kezdeti élményeiről. „ Őszintén szólva Bernstein munkásságával áthatóbban emiatt a projekt miatt ismerkedtem meg. Igazán nagy zeneszerző és karmester volt, sok-sok újítással büszkélkedhet, méltán lehet a 20. század meghatározó zeneszerzője. A próbák során én is beleszerettem műveibe, és remélem, hogy a koncertünkre érkező kicsik is nagyok is hasonlóan éreznek majd!”

Jegyvásárlásról információ: https://www.szabadter.hu/jegy