Irodalom másképp: a PIM nyári fesztiválja

Június 25-én indul a Petőfi Irodalmi Múzeum szabadtéri nyári fesztiválja. A július közepéig tartó programsorozatban a könnyed nyári estéken a zene, a képzőművészet és a színház lesz az irodalom társa.

A Károlyi-palota udvarán a kert gesztenyefái szolgálnak a 15-dik PIM nyári fesztivál díszletéül. A rendezvénysorozat a Concerto Budapestestjével indul. Az innovatív műsorszerkesztéséről és az egyéni hangzásáról ismert nagyzenekar Sztravinszkij kamaraoperájának zenekari szvit változatát adja elő, majd Harcsa Veronika énekli Berio Beatles-dalait és egy egzotikus hangzású dalciklust június 25-én, vasárnap. A másnapi koncertet Arany János versei szervezik egységgé. A kétszáz éve született költő műveit a Kalákazenésítette meg. Az esten a legismertebb Arany-műveket Cakó Ferenc homok-animációja és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes (művészeti vezető Zsuráfszky Zoltán) kelti életre.

A kortárs irodalom igazi rockandroll – ezt bizonyítja június 29-én a Rájátszáskoncert, amely játék a szavakkal és a zenével. Az izgalmas irodalmi és zenei produkcióban ismert rockzenészek és kortárs költők írják újra és játsszák el egymás műveit. Toldi Miklósbőrébe bújik Csőre Gábor színművész július 3-án.  Arany klasszikus remekművét az élőzene és a különleges vizuális effektek igazi mai történetté varázsolják. Arany saját költeményeit, Petőfi verseit is megzenésítette, és gitárját pengetve, dalait dudorászva szórakoztatta magát. Július 5-én kiváló világzenészek, jazz-muzsikosok, experimentális formációk lépnek párbeszédbe Arany melódiáival . Dresch Mihály, Ferenczi György és a Rackajam, Ágoston Béla és Busa Pista hangszerelik élő, kortárs kompozícióvá Arany zenei örökségét. „Jazzben mondja el” július 9-én a Hot Jazz Band. Ezen az estén Schell Judit és László Zsolt segítségével Márai Sándor, Rejtő Jenő, Kellér Andor írásaiból, korabeli újságírókból szemezgetve idézik meg a húszas-harmincas évek világát, a jazz aranykorát. Július 11-én a zenekar helyett az énekhangé lesz a főszerep, ugyanis Arany János balladái a capella, azaz csak énekhanggal, több szólamban szólalnak meg. Szörényi Levente klasszikus Vörös Rébék-feldolgozása mellé Szirtes Edina Mókus írt új dalokat Kováts Kriszta számára, akinek a Fool Moon öttagú férfi énekegyüttes lesz partnere ezen az estén. Farkas Gábor Gábriel énekel és helyben készülő rajzai, a belőlük generált videó ad különleges látványvilágot az estének. Az utolsó estére elcsendesedik a PIM Nyári Fesztivál: július 14-én barátok, írótársak, művészek emlékeznek az egy éve elhunyt Esterházy Péterre.

Jegyek a Múzeum pénztárában és online a jegymester.hu oldalon vásárolhatók.

Az Esterházy-emlékestre a belépés ingyenes.