Pünkösdi programok a Balaton környékén az egész család számára – művészeti fesztivál, népi játékok, gyerekelőadás, középkori várlátogatás

Balatonfüredi Művészeti Fesztivál

vuk-eloadas-felelos-szulok-iskolaja

Pünkösdkor Balatonfüred a művészet fővárosává válik, május 13. és 16. között a 14. Balatonfüredi Művészeti Fesztivál keretében tucatnyi, többségében ingyenes program várja a művészetkedvelő családokat. A Kisfaludy Galériában a 80 éves Csukás István tart rendhagyó irodalomórát. Süsü a sárkány, Mirr-murr és Pom Pom szülőatyjának történeteit a Kossuth-díjas grafikus, Sajdik Ferenc rajzai teszik még színesebbé.

A mesék világánál maradva május 14-én az Inversedance, Fodor Zoltán Társulata kétszer is életre kelti Fekete István Vuk című meséjét, mégpedig korábban sosem látott módon, táncszínpadi eszközökkel. A rendkívüli családi előadásnak a Balaton Szabadidő és Konferencia Központ ad otthont. Ugyanazon a napon a méltán népszerű Dürer- és Jovánovics-kiállítást irodalmi tárlatvezetéssel nézhetik meg az érdeklődők, este pedig Kéri Kitty színművész és Figula János zenész összművészeti estjére várják mindazokat, akik szívesen kombinálják a bort, a jazzt és a verseket.

Pünkösdvasárnap népi játékok és hagyományőrző kézműves foglalkozások ígérnek a gyerekeknek maradandó élményt, az Arácsi Népház rendezvényén pedig Frank Róbert pszichológus, balettművész és Vastag Richárd aranysarkantyús táncos jóvoltából azt is megtudhatják az érdeklődők, milyen pozitív hatással van az egészségre a néptánc. Aki a szakemberektől hallottakat saját magán is megtapasztalná, az estét népzenei koncerttel és táncházzal zárhatja.

Rendkívüli kalandnak ígérkezik pünkösdhétfőn az Arácsi Népháztól induló kirándulás és batyus piknik a Koloska-völgyben, a kevésbé mozgalmas programot keresők pedig kavicsikonokat készíthetnek a Vaszary Alkotóműhelyben. A Balaton szívében természetesen nem érhet véget úgy egy programsorozat, hogy abban ne kapna aktív szerepet a tó. Egy szál virággal vagy zöld ággal invitálják májusi kalinkózásra, vagyis sétaladikázásra a szerelmeseket és a párt keresőket egyaránt.

Életműkiállítás nyílik Sajdik Ferenc alkotásaiból

A sajátos stílusjegyeket magukon hordozó alkotások visszaidézik gyerekkorunkat. A nagy ho-ho-ho horgász és Pom Pom kalandjai ismét megelevenednek Sajdik Ferenc Kossuth-díjas magyar grafikus páratlan életművét bemutató kiállításon, melyet a Kossuth-, József Attila-, Prima Primissima-díjas és Szép Ernő-különdíjas író, költő, Csukás István nyit meg május 13-án, 17.00 órakor. Az eseményen köszöntőt mond Hári Lenke, Balatonfüred alpolgármestere.

Közreműködnek a Ferencsik János Alapfokú Művészeti Iskola növendékei.

A kiállítás 2016. május 13-tól június 12-ig a Galéria nyitvatartási idejében látogatható (szerda-vasárnap: 12.00-18.00).

Jegyár: 500 forint/fő, nyugdíjas/diák: 250 forint/fő.

A kiállítást támogatta: Papp László műgyűjtő.

Középkori várlátogatás a nagyvázsonyi Kinizsi Várban

kirandulosA Balaton-felvidéken található nagyvázsonyi Kinizsi vár a kisgyerekes családok egyik legkedveltebb kiránduló helye, évente több tízezren zarándokolnak el a festői panorámával rendelkező várba. A várban felidézhetjük Mátyás Fekete seregének tetteit, bejárhatjuk a vizes árkot, megnézhetjük Kinizsi címerét és mesélhetünk a legerősebb, verhetetlen magyarról, Kinizsi Pálról. A múltban való időutazást a várban lévő Történelmünk nagyjai című kiállítás teszi még élvezetesebbé, ahol királyainkról, hadvezéreinkről és híres magyarokról tanulhatunk, elmélkedhetünk.

A vár kápolnájában látható a neves keszthelyi szobrászművész, Túri Török Tibor 33 híres magyart megformázó és bemutató alkotása. A kiállítás igazi időutazás, mely a honfoglalástól napjainkig rövid életrajzzal és a történelmi események felsorolásával bemutatja többek között Árpád fejedelem, István király, Széchenyi, Petőfi, Kossuth alakját, kiemelkedő tetteit.

Szintén a keszthelyi szobrászművész csodálatos munkája az április végén átadott Kinizsi triptichon – három táblából szerkesztett, de különálló szobor együttes, ami témájában kapcsolódik egymáshoz -, mely Kinizsi életének három jelentős eseményét formázza meg. A szobrokon a kenyérmezei csata, a Mátyásnak malomkövön felkínált boros kupa és a törökverő Kinizsi alakja jelenik meg. A hármas szoborcsoport a vár barbakán részén tekinthető meg.

DSC_0030

A látogatók számára számtalan érdekes program kínálkozik még a várban és környékén; megmászhatják a vártornyot, ellátogathatnak a vártömlöcbe és a kisgyerekek számára is teljesíthető kirándulásként a vár közelében található Pálos romokhoz is.