Balatoni József
  • történelemtanár

Balatoni József

Balatoni József vagyok, történelemtanár. Budapesten, a XV. kerületi Kontyfa Általános Iskola, Szakiskola és Középiskolában tanítok 2013 óta.

Balatoni József vagyok, történelemtanár.  Budapesten, a XV. kerületi Kontyfa  Általános Iskola, Szakiskola és Középiskolában tanítok 2013 óta.  Gyerekkorom óta tanár szerettem volna lenni, a szak csak később körvonalazódott ki, mert sok minden érdekelt. Egy volt  a biztos: gyerekekkel szeretnék foglalkozni és valahogy másképp csinálni, mint a hagyományos. És erre megtaláltam a megfelelő helyet és a megfelelő módszereket is: ötvözöm az élménypedagógiát, a játékpedagógiát, a kooperatív pedagógiát, a drámapedagógiát és ezek sajátos egyvelegével tanítok. Célom, hogy ezek az újfajta szemléletek minél több helyre eljussanak, minél több pedagógus merjen változtatni, merjen másképp tanítani a hagyományos frontális oktatásnál. Alapelvem, hogy a diák minőségi időt töltsön el az iskolában, ahol érezze a fejlődését, érezze jól magát és megszeressen tanulni. Mert alapvetően az iskola egy nagyon jó hely. Tényleg. Csak meg kell nekik mutatni, mi is benne a jó és mitől lehet még jobb. Ez a cél, a többi az meg már jön magától, ha a diák szereti azt, amit csinál.

2015-ben létrehoztam a Jocó bácsi világa Facebook oldalt, mely egy év  alatt nagy sikert ért el. Az oldal vicces, megható és elgondolkodtató iskolai történeteket, szakmai véleményeket, pedagógiai hozzáállást tartalmaz, de megmutatja azt is, hogy milyen egy pedagógus szemszögéből egy-egy eseményt megélni, feldolgozni. 2016-ban ebből egy könyv is született, meglepő módon Jocó bácsi világa címmel. Ennek köszönhetően mára az „ország Jocó bácsija”, az „ország legnépszerűbb töritanára” címeket kaptam és rendszeresen hívnak televíziós műsorokba, rádiókba interjút adni, a véleményemet kikérni vagy egyszerűen csak bemutatni. Egy új faj, az úgynevezett celebtanár egyik első egyede vagyok, mégha a szó helyenként elég pejoratív is. Igyekszem jó értelemben, jó cél érdekében celebkedni, az meg nem akkora baj, ha közben élvezem és szeretem is csinálni.

Emellett 8 évig dolgoztam a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájában, előbb a pécsi régió vezetőjeként, majd már országos szinten külső szakértőként tevékenykedtem. A program hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók egyetemre bekerülésével, a beilleszkedés segítésével és a bentmaradás elérésével foglalkozik. Az én feladatom leginkább a szakmai képzések koordinálása, vezetése, országos rendezvények szervezése volt. Rendszeresen tartottam egyetemistáknak különböző tréningeket: kommunikáció, együttműködés fejlesztése, közösségépítés, önismeret, komfortzónából való kilépés, stb. Nagyon szerettem ezt is csinálni, mert szerintem tréningeket tartani szuper dolog.

Amint a bemutatkozásból kiderül, elég sokrétű tevékenységet folytatok és elég széles az életkori paletta, akikkel dolgozom. Hiszen egészen az 5. osztályostól a felnőttekig terjed ez a skála. A munkám ebből kifolyólag nagyon színes, izgalmas és változatos. De szerintem ez a pálya ettől igazán szép és ezért vallom, hogy tanárnak lenni igazán jó és menő dolog.

Hiszek abban, hogy az iskola egyik legfontosabb feladata a gyerekek kreativitásának folyamatos fejlesztése és képzése. Minden gyermek kreatív, egészen addig

A Kamaszharc címmel jelent meg az ország legnépszerűbb töritanárának első regénye, mely ugyan fikció mégsem nélkülözi azokat a napi élményeket,

A sikeres tanítási, tanulási folyamat egyik alappillére nem más, mint a szabadság. Ez a fogalom sokszor megfoghatatlan, mégis ha érezzük,

Gőzerővel tombol a nyár és ha épp nincs kánikula terveket szövögetünk, úti célokat nézegetünk és élményeket keresünk. Ehhez ad néhány

Kincskeresés, foci és házi feladat? Hogy jön ez össze? Ötletek otthonra Balatoni József 'Jocó bácsitól'. Kincskeresős verstanulás A verstanulás szükséges, fejleszti a

Az iskolai szünetek mindig nagyon jók, mindenki nagyon várja és szereti őket. Egészen az utolsó nap estéig, vagy az első

Advent, a várakozás időszaka. Várakozás az eljövetelre, várakozás az ünnepre és várakozás a meghitt pillanatokra. Legalábbis eredetileg. Ma is várakozás:

Írta: Balatoni József, Jocó bácsi Osztályfőnök vagyok és ebben az is benne van, hogy folyamatosan visszajelzéseket kell adnom a gyerekeknek magukról,

Pedagógusként szerintem nagyon fontos, hogy magunkban felállítsunk olyan alap téziseket, melyek meghatároznak bennünket, mint pedagógusokat. Ne azt, amit az egyetemen

Kezdődik a felütés. A gyerekektől naponta kérdezi meg a szülő. Semmi különös, hangzik azonnal a válasz. Hát, azért történik valami.