Egyszerű beszédfejlesztő ötletek

Ha gyermeket nevelünk – különösen az első babás anyukák esetében – se vége, se hossza az aggodalmainknak. “Idejében elindul? Miért nem mászik? Lehet, hogy túl korán ült fel?” – ezek közül pedig a beszéddel kapcsolatos izgalmak a leggyakoribbak. Mikor kezdi, mennyit beszél, elég szót ismer-e? Nincs mindenre bevált recept, de a szókincs fejlesztése nem nagy ördöngösség.

A beszédfejlesztés lépéseit a Családinet foglalta össze.

Kommunikáció

Roppant fontos, hogy újszülött kortól kommunikáljunk a gyermekkel, hiszen a nonverbális jeleket, a hanglejtést és a gyakran ismétlődő szavakat már ekkor is érzékeli, noha értelmüket még nem fogja fel. Beszéljünk hozzá, pelenkázáskor meséljük el, mi történik vele – egyes elméletek szerint az alapvető tiszteletre is megtanítjuk a gyermeket, ha nem cibáljuk le róla szó nélkül a ruhát. Nézzünk a szemébe, amikor hozzá beszélünk – a szeme csillogásán látni fogjuk, hogy sikkantásaival, mosolyával, ennivaló grimaszaival valójában felel nekünk. Ezek a kommunikáció első lépései.

Mintaadás

Fontos, hogy sok beszédet halljon a gyermek, már babakorától kezdve. Beszélj hozzá, az apukájához, a többi családtaghoz, a kutyához. Látnia kell, hogy ti is beszélgettek a pároddal. Napjainkban nehéz elszakadni a mindenféle kütyüktől, számítógépen, telefonon lógunk állandóan. De szánj rá időt, hogy ha gyermeked hozzád szól, nézz a szemébe és úgy beszéljetek egymáshoz.

Társak

Régi megfigyelés, hogy a nagy családi bulikat követő napokban a kisgyerekek ugrásszerű fejlődés hullámokat produkálnak. Jöjjetek össze gyakran a családdal, unokatestvérekkel, játszótéri kispajtásokkal, főként ha akad közöttük hasonló korú, ám kicsit “beszédesebb” gyermek. Meg fog tetszeni neki a szóbeliség, és ő is lázasan igyekszik majd kifejezni magát, hiszen nem biztos, hogy egyazon játéktárgy használatáról ugyanaz az elképzelésük – szóban mégiscsak könnyebb megegyezni.

Mesélés

A gyermekek esetében a mesélés fontosságáról már annyi írás született, mely megtöltene egy nagyobb közkönyvtárat, mégsem lehet eleget hangsúlyozni, milyen elengedhetetlen eszköz a gyermek testi-, lelki- és persze beszédfejlődése szempontjából. Fontos, hogy a mesélő te legyél (vagy apa, vagy a nagyi – a lényeg, hogy élő személy) és ne a DVD lejátszó vagy az okostelefon. Élő szóban a kicsi tudja figyelni a szád mozgását, amint egy-egy új szót kimondasz, és százszor is rákérdezhet ugyanarra a képre a mesekönyvben, hogy “Mi ez??”, még mielőtt lapoznátok.

A korosztálynak megfelelő mesék épp azzal a szókinccsel rendelkeznek, mely a kicsik figyelmét, érdeklődését fenn tudja tartani, és könnyen tanulhatók. Nézegessetek képes könyveket (a kép nélküli mesekönyvekre majd később térjetek át), hogy a szavakat társítani tudja a képekhez. Játssz a hangoddal és az arcoddal! Minél színesebben mesélsz (intenzív hanglejtéssel, gesztusokkal, mimikával, dörmögő medvével és cincogó egerekkel), annál nagyobb hatást gyakorolsz gyermekedre.

A cikk folytatása a Családinet oldalán olvasható.