ELEGY UV – Inkluzív szín-játszó-ház 8-12 éves gyerekeknek

Januárban indul az ELEGY UV (ELfogadva EGYmást Utánpótlás Válogatott), egy olyan játszóház, ahol a „színen” játszunk együtt 8-12 éves gyerekekkel. De mitől inkluzív? A gyerekek egy része kicsit más, mint az átlag. De mit is jelent a másság? Hogy furcsábban formálják a szavakat, kicsit esetlenebbül mozognak?  Fogyatékossággal élők, Down-szindrómások, autisták… De ez valójában itt nem számít majd, hisz a közös játék és együttműködés kerül majd fókuszba kiváló drámapedagógusok vezetésével.

Szombat délelőttönként 10.00 és 11:30 között épek és fogyatékkal élők együtt játszhatnak meséket, találhatnak ki történeteket a vagány királylány, a jószívű sárkány vagy a vihogós banya bőrébe bújva kutatva az elveszett legkisebb királyfi után, sokat tanulva egymástól főleg megismerve egymást.

„A képességfejlesztő játékoktól, a mesedramatizáción és a szabad improvizációkon át a karakter- és szerepformálásig jutunk el pár év alatt. Hat-heten mindig ott vagyunk a gyerekekkel, és ha kell, a kis csoportokat még kisebbekre bontjuk, hogy mindenki megnyilvánulhasson, kibontakozhasson, játszhasson. Nincsenek differenciált feladatok fogyatékossággal élőknek és épeknek, legfeljebb a megfogalmazás egyszerűbb, a feladatmeghatározás több pontosítást és ismétlést kíván majd” – fogalmaz Bakonyvári L. Ágnes, az ELEGY programvezetője. A neves drámapedagógus összegzése szerint a foglalkozások menetrendjének véglegezése előtt „felmérjük, mi az, amit szívesen csinálnak és mit nem, mi érdekli őket, mi nem, mire nyitottak, mire nem és hogyan tudnak együttműködni. Lesznek alkalom kezdő és befejező rítusaink. Sokat fogunk játszani, szabályjátékokat, mozgásos, rohangálós csapatjátékokat, lesznek tárgyjátékok, amiből majd alakul a tárgyanimáció. A szabad fantáziajátékokon nagy hangsúly lesz, akárcsak a nonverbális kifejező eszközök fejlesztésén.”

A csoport alkalmanként 20 főt tud fogadni; 12 ép értelmű és 8 fogyatékossággal élő gyereket.

A foglalkozások helyszíne a Jurányi Ház, a Mamuttól nem messze. Belépődíj 1.000.- Ft/alkalom.

A csoportot Tokody Marianna drámapedagógus, énektanár és Bakonyvári L. Ágnes drámapedagógus vezeti. Működtetője a MáSzínház és az AppArt Egyesület. Segítőként mellettük dolgozik még alkalmanként 5-5 egyetemi hallgató, illetve középiskolás diák.

Az ELEGY-ben aktívan részt vevő drámapedagógusok, diákok és kísérők szempontjából a legfontosabb dolog, hogy megfelelő hangsúly essék az „értő figyelemre. Sokféle igény fog sokféleképpen artikulálódni. Nagyon fontos, hogy a foglalkozást vezetők meghallják, észrevegyék és reagáljanak ezekre az igényekre, ami a gyerekek felől érkezik” – mondja Bakonyvári L. Ágnes.

A szín-játszó-házba jelentkezni a jatszohaz@mas-zinhaz.hu e-mail címen, illetve a +36 20/23-707-44 (Ági) vagy a +36 30/611-41-50 (Marianna) telefonszámokon lehet.

Támogatónk a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.

ELEGY- kisfilm és Facebook-oldal.