Fedezzük fel az érdekességeket együtt

búvár a víz alatt

Fedezzük fel az érdekességeket együtt

Ki ne gondolt volna már arra, milyen jó lenne repülni? Hogyan találták fel a tépőzárat? Milyen módon jöttek rá, hogy a malária egyik legfontosabb ellenszere a kinin? És tudtad-e, hogy az infra feltalálása összefügg a kígyók látásával? Számtalan módon segítette a természet a tudósokat ezekben a fontos felfedezésekben.

A gyerek minden érdekesség, technikai újdonság iránt érdeklődik. Rengeteg olyan kérdést tesz fel, amire nem feltétlenül tudunk részletes, korrekt választ adni, pedig a magyarázatot – mint sok minden másban – a természet adja.

Leonardo Da Vinci már 500 évvel ezelőtt álmodozott arról, milyen lehet repülni és felülről szemlélni a világot, és a madarakat akarta utánozni. Azóta a repülés senki számára nem lehetetlen, bár a mai korszerű repülőgépek megalkotásáig rögös út vezetett.

Ha van kutyád, biztosan jártál már úgy, hogy egy nagy kirándulás után az ebet számtalan bogáncstól kellett megszabadítanod. Ez „ihlette” meg a svájci mérnököt, George de Mestralt is, aki észrevette, miközben kedvencét igyekezett megszabadítani, hogy a bogáncsok felszínét apró kampók takarják. Ezek után alkotta meg a tépőzárat, amelyet ma már számtalan területen használnak: a sportszergyártóktól megkezdve a divatszakmáig.

A dél-amerikai őserdőkben bennszülöttek figyelték meg, hogy a puma egy fa kérgét rágcsálja, ha legyengült vagy beteg. Megfigyelésüket tett követte, és évszázadokon keresztül használták gyógyszerként a növényből nyert anyagot. Az európai emberek erre csak jóval később jöttek rá, amikor kutatók kivonták ebből a fából a kinint. Azóta is ez a láz és a malária leghatékonyabb ellenszere.

A barlangi vipera képes érzékelni a hőt, mert a szemei mellett vékony mélyedések helyezkednek el, és háromdimenziós képet tud vetíteni egy vékony membránra. Hőképként érzékeli zsákmányát.  Ez a megfigyelés segített az embernek az infra megalkotásában, amelyet a kártyaolvasók szkennerén ma már nap mint nap alkalmazunk.

A példákat vég nélkül lehetne sorolni, hiszen a természet és az állatvilág megfigyelésével, számos kísérlettel, az emberi kíváncsiságot kihasználva sok hasznos, fontos felfedezés született és születik napjainkban is.

Az állatok régóta inspirálják a tudományos kísérleteket, melyek jobbá teszik életünket, a jövő innovációit. Tarts a házigazda Danni Washingtonnal, aki ezek legjobbjait mutatja be a Fedezzük fel, mert a természet tudja legújabb epizódjaiban. Az első évad nagy sikerére való tekintettel, a Da Vinci ezúttal elhozza a folytatást a nézőknek, a már jól ismert témákkal és még sok-sok újdonsággal. Megtudjuk, hogyan tanul a tudomány a természeti jelenségekből, sokszor igazán különleges s csodálatos módon. Hogyan ihlettek a hangyák, elefántok s kenguruk egy hűtési módszert? Hogyan változtatták meg a csigák és halak a görkorcsolyákat? S hogyan tud egy kicsi rák segíteni a tudósoknak a golyóálló mellény tervezésében? A Da Vinci TV megmutatja neked!

Fedezzük fel, mert a természet tudja 2. évad műsor premier 2018. május 16-án este a Da Vinci TV-n, utána pedig minden hétköznap 22:00-kor!

Ha pedig mindezt az okostelefonod segítségével szeretnéd átélni, akkor töltsd le a Da Vinci Kids applikációt a Google Play áruházból vagy az AppStore-ból.