Így nevelhetsz empatikus gyereket

A leghatásosabb, ha a szülő jó példával szolgál, hiszen tudjuk, hogy a szavak kevésbé, a tettek, így a szülői minták döntően hatnak a gyerek fejlődésére. Már egészen pici korban megmutatkoznak az empátia jelei, de ezeket nem árt bátorítani és előmozdítani.

Miért fontos, hogy együttérző legyen a gyerek? A más emberrel való azonosulás az emberi faj alapvető tulajdonsága. Nem passzív, hanem cselekvésre, megoldásra, megértésre, segítségnyújtásra ösztönöz. Az egyik legfontosabb erényünk, olyan fogalmakat társítunk hozzájuk mint igazságosság, tisztesség, szeretet.

Az empátia első jelei már korán, 8-10 hónapos korban megmutatkoznak a babáknál, de nem árt, ha képesek vagyunk ezt táplálni, előmozdítani – írta a Babaszoba.

Eltanulja

Az első és legfontosabb itt is a szülői minta. Ha otthon azt látja a gyermek, hogy szülei egymással és vele is együttérzőek, a tágabb környezetükben is átérzik mások problémáját és tenni is akarnak annak megoldásán, akkor már jó úton járunk.

Segíteni az érzések megfogalmazásában

A jó példán túl fontos, hogy egyértelműen megfogalmazzuk az érzéseinket és a gyermekét is, pl. szomorú vagy? hogyan segíthetek? Minél kisebb egy gyerek, annál kevésbé képes verbalizálni az érzéseit, egyszerűen csak dühös, de közben tehetetlen is.

Nincs teljesen tisztában azzal, hogy mit érez, azzal meg pláne nem, hogy mit is kezdjen az érzéseivel. Nagy segítség a szülőtől, ha kategorizálja ilyen esetekben a gyerek érzelmeit. Legyünk kitartóak, és folytassuk mindaddig a kérdezést (hogyan segíthetek?), amíg a gyerek jobban érzi magát.

A teljes cikk a Babaszoba oldalán olvasható.