Az agy titkai

Ha szüleink és tanáraink néha azt is mondják nekünk, hogy káposztalé van a fejünkben, azt biztosan nem gondolják komolyan. Különben miért mondanák máskor, hogy „Használd a fejed, kisfiam”? A koponyánk rejti azt a szervet, amit az iskolában jól megdolgoztatunk, aminek játék közben a kreativitását vetjük be, ami az álmainkért felel, és amiről annyi mindent hallottunk már. Most itt a lehetőség, hogy mindent megtudjunk az agy működéséről, s így a lehető legtöbbet hozzuk ki belőle.

Arányaiban az ember agya a legnagyobb. Az alkohol nem tesz jót az agysejtjeinknek. Ha eleget alszunk és megfelelően táplálkozunk, azzal serkentjük az agyműködést. Ha valaki agyvérzést kap, sürgősen cselekedni kell, mert fontos életfunkciói károsodhatnak. Az Agymanók óta azt is tudjuk, hogy az agynak az érzelmeinkhez is köze van. Néha „felforr az agyvizünk”, előfordul, hogy a minket leelőző sofőrről azt gondoljuk, hogy „agyatlan”, vagy „eldobjuk az agyunkat” egy-egy szuper meglepetéstől. Az agyunkat (a szervet, a benne rejlő tudásunkat és magát a szót is) minden nap használjuk, és valóban, elég sokat is tudunk már róla. Ugyanakkor korántsem mindent!

Mi köze az agyadnak ahhoz, hogy jobb vagy balkezes vagy? Miért tudunk tájékozódni, emlékezni, beszélni, álmodni és gondolkodni? Be lehet-e csapni az agyunkat? Mi a feladata az agy egyes területeinek? Hogy járathatjuk csúcsra saját agyunk teljesítményét, és miért lehet végzetes egy-egy agysérülés? Ha úgy gondolod, tudod, hogyan működik az elméd, akkor gondold át újra! Dr. Jack Lewis Az agy titkai című műsorban olyan emberekkel találkozik, akik a feje tetejére állítanak mindent, amit igaznak gondoltál. Megismerkedünk például egy memória világbajnokkal, egy nővel, akinek nincs időérzéke vagy egy férfival, aki képtelen az arcfelismerésre, még a sajátja sem megy neki.

Az optikai csalódások, a hamis időérzék, a hallucináció vagy a berögzült reflexek kiváltása akár ki is cselezheti az egész testünket irányító szervünket. Ha azt gondolod, a te agyad tévedhetetlen, ismerd meg Pete-et, a bűvészt, akinek trükkjeitől tátva marad a szád. Kíváncsi vagy arra, hogyan tudja a tested összezavarni az agyadat, vagy hogy hogyan lehet megállítani az időt? Ha igen, akkor nincs más dolgod, mint bekapcsolni a Da Vinci TV-t vasárnap esténként. A hétfő reggel induló sulihét előtt nem árt felturbózni egy kicsit az agyat! Az agy titkai című műsor 2018. március 25-től minden vasárnap 22:00-kor vár a Da Vinci TV-n.

Ha pedig mindezt az okostelefonod segítségével szeretnéd átélni, akkor töltsd le a Da Vinci Kids applikációt a Google Play áruházból vagy az AppStore-ból.

• ügyvezető

Vargacz Alexandra

sportszervező menedzser, online marketing szakember, a Felelős Szülők Iskolája ügyvezetője