Hogyan szerettessük meg a matematikát?

Van egy széles körben elterjedt téves feltételezés, hogy a matematika érthetetlen és végtelenül unalmas. Sok matematikus szembesül negatív reakcióval egy egyszerű találkozáskor is, amikor arra a kérdésre kell válaszolnia, hogy mi a szakmád.

A matematikával kapcsolatos ellenérzések gyökerei alighanem az általános iskoláig nyúlnak vissza, akkor szilárdul meg sok emberben, hogy köszi, matekot ne, soha többé az életben. Az emberek 17 százaléka pedig egyenesen szorong a matematikától és krónikusan alulteljesít. Holott, akik matematikával foglalkoznak, szórakoztatónak, kihívásnak, kreatívnak és magával ragadónak találják. A kérdés tehát az, hogy ha ez igaz, akkor hogyan szerettessük meg a tantárgyat a gyermekünkkel.

A csalad.hu a brit The Conversation nevű, tudományos ismeretterjesztő oldal hatos listáját idézte.

1. A miértekre összpontosítsunk

Eddie Woo ausztrál tanár videói szenzációt keltettek az interneten. Magával ragadó módon tanítja a matematikát. Az ötletektől kezdi, képeket, diagramokat használ, hogy az elméletet felépítse. Nem végeztet a diákjaival ismétlődő feladatokat, hanem az intuíciójukat fejleszti. És mindig felteszi és megválaszolja a kérdést: miért?

2. Közelítsük a hétköznapokhoz

Az iskolában rendszerként tanítják a matematikát, ami ismétlésekkel és egyéni otthoni tanulással jár. Sok gyermek, különösen az empatikusak gondolkodásától, értékeitől és valóságától ez nagyon távol áll.

Ha a matematikai tudást a valóságra alkalmazzuk, az értelmet, megértést és motivációt hozhat és így a gyermek már hajlandó lesz megtenni a szükséges erőfeszítéseket a tanuláshoz. A görkoripark lejtőinek segítségével taníthatjuk például a deriválást.

3. Vegyük észre a kihívást

A matematika megértése bizony erőfeszítést kíván a gyermektől. Ez néha stresszes, néha frusztráló, néha egyszerűen csak időrabló, de érzelmileg mindenképpen megterheli a gyermeket. Amikor viszont megérti a rendszert, az hatalmas örömet jelent. Minden sikerrel nő a magabiztossága és így egyre nyitottabb lesz a matematika felé.

A jó tanácsok folytatása a csalad.hu oldalon olvasható.