Mi történik akkor a testünkben, ha fáj a fejünk?

Ouch & About plakát

Mi történik akkor a testünkben, ha fáj a fejünk?

Mi történik akkor a testünkben, ha fáj a fejünk? Mi okozza az abnormális tüneteket? Mitől szédülünk? Ha erőlködünk, miért dülled ki a szemünk?

Milyen jó lenne utazást tenni a saját testünkben, és megtapasztalni, hogy mi zajlódik odabent!  Jó lenne belelátni, mert akkor tudnánk megfelelően kezelni.

Nézzünk például egy titokzatos jelenséget, az ásítást. Sokan kutatják, vizsgálják – mind a mai napig -, mi állhat a hátterében, hiszen mindannyian tapasztalhattuk már, hogy ragályos. A Nottinghami Egyetem legújabb kutatása szerint – mely az ásítási reflex idegi hátterét vizsgálta – a ragályos ásítást az agy elsődleges motoros kérgében lévő primitív reflexek váltják ki. A tisztán élettani magyarázat, hogy az ásítással a kitágult tüdőfelületen át több oxigén jut az agyba és több szén-dioxid távozik a szervezetből – így az álmos ember felélénkül, ébren marad – igaz, de nem elégséges. Biztosat a mai napig nem tudnak, ezek is csak jól megalapozott feltételezések.

Sokan kínlódnak migrénes fejfájással is, ennek a kiváltó okai is máig ismeretlenek.  Feltevések szerint egyes agyi erek hirtelen kialakuló szűkülete, majd tágulata okozza a fájdalmat. A Semmelweis Egyetemen a Nemzeti Agykutatási Program keretén belül hazánkban is vizsgálták a jelenséget: a Genetikai Agyi Képalkotó Migrén Kutatócsoport foglalkozott a problémával. Amit egészen biztosan megtudhattunk: komoly összefüggés van a stressz és migrénes fejfájás kialakulása között, illetve a különböző autogén tréningeken stresszoldó relaxációs módszert elsajátító és alkalmazó migrénes betegek arról számolnak be, hogy ritkábban fáj a fejük és kevesebb fájdalomcsillapítóra van szükségük.

Nem biztos, hogy tudjuk, pontosan mi rejlik az izomláz hátterében sem, ha ismernénk, akkor az is világos lenne, mit lehet tenni a kezelésére. Aztán korunk betegsége az allergia is, aminek az okait ugyan többnyire tudjuk, a kiküszöbölésére, gyógyítására viszont csak kísérleteket tudunk tenni, vagyis a tüneteket kezeljük.

Testünk egy csodálatos szerkezet. Feltérképezése, a tudat, miként tudjuk kezelni, segíteni a működését, a betegségeinket, évezredek óta foglalkoztatja az emberiséget. Fontos tudni, a lejátszódó jelenségek oka és vezérlése az agyunkban található, ám ezeket az agyi folyamatokat elég sok titok övezi. Az ember mindentől fél, amit nem ismer, képes azonnal orvoshoz, kórházba rohanni, ha tájékozatlan.  Tart az ismeretlentől.

Mindennek feloldására a Da Vinci TV az egypetéjű iker orvosok, Chris és Xand van Tulleken munkáján keresztül enged bepillantást a gyógyszerészet és biológia világába. A nézők találkozhatnak műtétekkel, betegségekkel és kísérletekkel egyaránt. Az Ikerdokik bevetésen című sorozat szeptember 24-től hétfőtől péntekig minden nap 16:00 órától új epizódokkal.