Láthatatlan jelenlét – interaktív kiállítás kamaszoknak

Láthatatlan jelenlét – művészet kamaszoknak címmel fiataloknak is szóló kísérleti, interaktív kortárs tárlat nyílt április 26-án a szentendrei Barcsay Múzeumban.

A kiállítás kiindulópontja három képzőművészeti alkotás: Tóth Eszter Kinn a bárány, benn a farkas című szék- videóinstallációja, Ásztai Csaba Ádám és Éva című olajfestménye, valamint Vincze Ottó Magyarázat című hanginstallációja.

Mindhárom mű zavarba hozza a befogadót, és más-más módon, de hiányérzetet kelt. Tóth Eszter székére nem lehet leülni, Ásztai Csaba képén csupán röntgenképszerű utalásokat lehet felfedezni. Vincze Ottó installációjában két női torzó beszélget egymással, akik képtelenek akár csak egy szót is dekódolni a másik mondandójából.

Innen indulhat el az érdeklődő, majd Josefh Kosuth, Csontó Lajos, Fülöp Gábor, Kis Varsó és több más alkotó művén át juthat el a felismerésekig. A kiállított művekhez a tárlat kurátorai a fiatalokat is foglalkoztató felvetéseket kapcsoltak. A látogatók kérdések, asszociációk és fogalmak segítségével fejthetik meg a művekben használt kódokat, és közösen kereshetik meg a választ a művészek által felvetett kérdésekre.

A kiállításban szereplő alkotások elsősorban a Ferenczy Múzeum raktáraiból kerültek ki, és azokat múzeumpedagógia szempontok szerint dolgozták fel a kiállítás kurátorai, György Gabriella és Kassai Hajnal.

A május 27-ig nyitva tartó kiállítás célja, hogy közelebb hozza a látogatókat a kortárs művészethez.

(MTI/Csalad.hu)