„Legyen a zene mindenkié!” – a Szolnoki Szimfonikusok közösségi zenei nevelésbe kezdtek
„Legyen a zene mindenkié!” – hangzott a mondat Kodály Zoltántól az általa felállított zenepedagógiai koncepció – a híres Kodály-módszer – fő alapelveként, amelynek legfőbb célja a zenei nevelés széles körben való elterjesztése. Kodály szerint zene nélkül nincs teljes lelki élet, olyan szükséglete ez az életnek, mint a levegő és a zene legfőbb rendeltetése nem más, mint belső világunk jobb megismerése, felvirágozása és kiteljesedése. A Szolnoki Szimfonikusok is hasonlóan vallják, akik júniusban a SZOLNOK MASTERCLASS, Nemzetközi Karmester és Karnagy-mesterkurzusukhoz kapcsolódóan templomi koncertekkel, gálakoncertekkel igyekeznek a diákok számára minél szélesebb körben elérhetővé tenni és megkedveltetni a klasszikus zenét.
A kezdeményezés a Kodály Emlékév – Kodály Zoltán születésének 135. évfordulója -, valamint a Reformáció 500 – a reformáció 500 éves jubileuma – szellemiségével teljesedik ki.
SZOLNOK MASTERCLASS néven júniusban nemzetközi karmester és karnagy mesterkurzust tartanak a Szolnoki Szimfonikusok, ahol a képzés Tisza-tavi templomi hangversenysorozattal és két gálakoncerttel bővül ki, amelyet a fiataloktól kezdve a hátrányosabb helyzetű települések lakóin keresztül sokak számára igyekeznek elérhetővé tenni, egy kis kulturális csemege keretein belül bepillantást engedni a klasszikus zene kulisszái mögé.
SZOLNOK MASTERCLASS – Reformáció 500 – templomi koncertturné
A Szolnoki Szimfonikusok által szervezett mesterkurzus abban különbözik a hagyományos workshopoktól, hogy – a reformáció 500 éves jubileuma kapcsán – kiegészül egy templomi koncertsorozattal is, mely hangversenyek befogadói a Tisza-tó környéki, kulturálisan ellátatlan települések templomai. Előadások lesznek Martfűn, Törökszentmiklóson, illetve a nemrégiben felújított Tisza-tavi templomokban Tiszaigaron, Tiszaderzsen, Tiszaszőlősön, Tiszaszentimrén és a Kunmadarasi 2000 férőhelyes templomban is.
Alpaslan Ertüngealp a karmesterkurzus vezetője és a gálakoncertek művészeti vezetője a következőképpen nyilatkozott: „Nagyon fontosnak tarjuk, hogy a fiatalokat is bevonzzuk a templomokba. Lesznek külön kórus hangversenyek, külön zenekari hangversenyek és szervezünk majd kombinált hangversenyeket is. Az egyik kiemelt cél, hogy ezáltal a fiataloknak is megmutassuk a komolyzene erejét, értékét.”
A turné tisztelegni kíván a reformáció 500 éves jubileuma, kulturális örökségeink és az újjászületés előtt a zene nyelvén megszólítva a nagyközönséget. Ezek a koncertek június 11-16. között kerülnek megrendezésre, ahol minden esetben valamilyen jótékonysági célra gyűjtenek a helyi szervezetek javára.
„Ezeknek a templomoknak nagyon sajátos és különleges atmoszférája van, ide a mesterkurzus gyümölcsét, tehát a mesterkurzus során létrejött szakmai anyagokból összeállított válogatást hozunk el. Abban bízunk, hogy egy tradíciót fogunk elindítani a nemzetközi műhelymunkával és a templomi koncertsorozattal. A mesterkurzus próbáit a 3. naptól már a megye gimnáziumaiból érkező szervezett csoportok is látogatni fogják meghatározott rendben, mert ez egy ritka alkalom, hogy ebben a régióban ilyen magas művészeti tartalommal zajlik program.” – mondta Patkós Imre, a Szolnoki Szimfonikus Zenekar ügyvezető szakmai igazgatója a szerdán Budapesten rendezett sajtótájékoztatón.
SZOLNOK MASTERCLASS Jótékonysági Gálakoncert – Szolnok, Aba-Novák Agóra Művelődési Központ
A mesterkurzust záró június 17-i szolnoki koncert egyben jótékonysági hangverseny is, melynek bevételét a szervező Szolnoki Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft. a közelmúltban leégett Tiszavárkonyi Alkotóház újjáépítésére ajánlja föl. A rendezvény szünetében rendezett aukció keretében árverésre kerül a Szolnoki Művésztelep művészeinek néhány alkotása, többek között Verebes György Munkácsy-díjas festőművész kifejezetten e célra készített festménye is. Az árverésen befolyó összeget az adománygyűjtők szintén az alkotóház rekonstrukciójára fordítják. A jótékonysági koncertre támogatójegyek is vásárolhatók.
SZOLNOK MASTERCLASS Gálakoncert, Budapest, MomKult
Sokszínű repertoárral érkeznek Budapestre az ifjú nemzetközi karmesterek és karnagyok június 18-án. A gálakoncerten a Szolnoki Mesterkurzus kiemelkedő résztvevői vezénylik a Szolnoki Szimfonikusokat, a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórust és a debreceni Kodály Kórust. Az est folyamán olyan remekművek csendülnek fel, melyeknek előadásmódját Maestro Alpaslan Ertüngealp és Maestro Izaki Masahiro útmutatásai szerint tökéletesítettek a fiatal tehetségek a június eleji intenzív kurzus során. A hangversenyen egy, erre az alkalomra összeállított válogatás hangzik el a bécsi klasszika, a romantika és a 20. századi zeneirodalom meghatározó műveiből.
A hangverseny a MomKult több éve sikeres KLASSZ.BENT ingyenes koncertsorozata keretében kerül megrendezésre, így a belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött. A gálán nem titkolt cél a zenei edukáció, fiatalok, akár diákok részvételével a klasszikus zene megismertetése, megszerettetése is, mely cél mindig kiemelt szerepet játszott a szervező, Szolnoki Szimfonikusok életében. A koncertet akár tanévzáró zenei eseményként is felfoghatjuk, hisz azon a héten végződik az idei iskolai év. A szervezők mindenkit szeretettel várnak a SZOLNOK MASTERCLASS gálára június 18-án a MOMKultban.
Írta: Vargacz Alexandra