A televízió hatása a gyerekekre
Szinte az első televíziók megjelenése óta foglalkoztatja a szakembereket, hogy ez a dobozba zárt médium milyen hatással van az ember, köztük a legfogékonyabb és sérülékenyebb korcsoportok, a gyerekek és fiatalok pszichoszociális fejlődésére – írja a csaladivilag.hu.
A feladat adva volt: első lépésben meg kellett határozni a tv jótékony és káros hatásait, melyek a gyerekek mentális és fizikai fejlődését befolyásolják, s azután kell segíteni a szülőket abban, hogyan koordinálják gyermekeik kornak megfelelő médiafogyasztási, köztük a televízió nézési szokásait. Kutatások sokasága foglalkozik ezzel a témával, melyek nem győzik hangsúlyozni a szülők szerepét ebben a folyamatban.
A tv nézésnek negatív és pozitív hatásai lehetnek, az adott gyerek fejlettségi szintjétől függ, melyek kerülnek előtérbe. Nem minden műsor rossz a gyerekeknek, de a kutatási adatok jelzik, hogy a gyerekek túl sokat tv-znek, melynek az alábbi veszélyei vannak:
– a gyerekek jobban ki vannak téve erőszaknak, nem megfelelő szexualitásnak és trágár beszédnek
– az erőszakos programok növelik a gyerekek erőszakos viselkedésének lehetőségét
– csökkentheti a tanulmányi eredményeket
– felelőtlen és helytelen szexuális magatartást bátoríthatja
– elősegítheti a gyermekkori elhízást
A tv előtt töltött idő olyan létfontosságú tevékenységeket limitál, mint a játék, az olvasás, a beszédtanulás, a barátokkal, családdal együtt töltött idő, a mesélés, a rendszeres testmozgás és más a fizikai, mentális és közösségi fejlődéshez szükséges aktivitások. Az időn kívül más tényezők is befolyásolják, milyen hatással van a tv a gyerekre, például hogy milyen a gyerek fejlettségi szintje, mennyire fogékony és hogy egyedül, vagy a szülőkkel tv-zik.
- A tv szerepe a tanulásban
A tv hatásos tanár is tud lenni, mikor olyan programok mennek rajta, melyek fejlesztik a gyerekek érzelmi és szellemi képességeit. Ilyenkor nem elutasítani, hanem használni kell az eszközt, természetesen mértékkel.
Intő jel, hogy a kutatások szerint akár már napi 1-2 óra felügyelet nélküli tv-zés is ártalmas hatással van az iskoláskorú gyerekek teljesítményére, különösképp az olvasási készség fejlődésére.
- Erőszak a tv-ben
A tv-ben megjelenő erőszak évről évre növekszik, a verekedéstől a gyilkosságig, az egyoldalú kapcsolatépítési kísérlettől a nemi erőszakig széles skálán mozog mi látható a képernyőn. Több ezer tanulmány állítja, mennyire növelik az erőszakra való hajlamot a gyerekekben (főleg fiúkban) az ilyen műsorok.
Az alábbi csoportok lehetnek a legsebezhetőbbek:
– kisebbséghez tartozó, vagy bevándorló gyerekek
– érzelmileg sérült gyerekek
– tanulási nehézségekkel rendelkező gyerekek
– családban bántalmazott gyerekek
– szegénységben felnövő gyerekek
A cikk folytatása a csaladivilag.hu oldalon olvasható.