Jön a baba – Lelkileg is készen állunk?
Az újszülött érkezése szorosabbra vonhatja a családi kapcsolatokat, de nagyobb fokú alkalmazkodást is követel mindenkitől.
Minden ember életében az egyik legnagyobb változást a gyermekvállalás hozza. Ekkor lesz jó esetben a párkapcsolatból család. A gyermek okozta örömök mellé alapos életmódváltozás társul, jelentősen megnő az elfoglaltság és a felelősség. Az újszülött érkezése (ismét) szorosabbra vonhatja a kapcsolatot a leendő nagyszülőkkel, illetve a nagyszülői teendők mindkét családot közelebb hozzák egymáshoz, növelve ezáltal a súrlódási pontokat, alkalmazkodást követelve mindkét féltől.
Szerencsés esetben a fiatal párnak van néhány éve kettesben összecsiszolódni, szórakozni, a világot és önmagukat felfedezni, erősíteni a kapcsolatukat, hogy mire a gyermekvállalás gondolata megérlelődik, addigra szoros szövetséget alakíthassanak ki, tudják egymást segíteni a “nehéz órákban”, és majd az anyává és apává válás rögös útján. Érdemes átbeszélni gyermeknevelési elképzeléseinket, egyeztetni a gyakran gyökeresen eltérő családi háttérből, nevelési szokásokból adódó különböző nézeteket, azonban még így is számtalan meglepetés fog érni bennünket. Fontos tudni, hogy sokszor igen nehéz felülírni az otthonról hozott mintákat, de ha más az elképzelésünk érdemes törekedni és társunk segítségét kérni, ha elakadunk. Jó esetben a baba érkezése nem távolítja, hanem még szorosabbra fonja a frissen szülővé vált pár kapcsolatát. Ha megérlelődött bennünk a gyermekvállalás gondolata, és úgy érezzük, hogy megértünk a nagy “feladatra”, akkor érdemes átgondolni, hogy tényleg készen állunk-e.
Fontos már a fogantatás előtt felhagyni a dohányzással, alkoholfogyasztással, lehetőleg stresszmentesebb életmódot kialakítani több mozgással, egészségesebb táplálkozással, megfelelő vitamin-, és ásványi anyag bevitellel mindkét fél számára.
Nem érdemes aggódni
Bár vannak, akik szinte azonnal teherbe esnek, jó tudni, hogy egy év rendszeres próbálkozás után csak a párok 80 százalékának sikerül a gyermekáldás. Egy évig tehát nem érdemes aggódni, nagyobb kivizsgálásokat kezdeményezni, néhány dolgot azonban tehetünk. Amennyiben egy év után sem sikerül a fogantatás, akkor tényleg érdemes alaposabb kivizsgálásba kezdeni. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a szülési életkor kitolódásával, 30 év felett, a nők fogamzóképessége fokozatosan csökken, emiatt bizony nem ritka, hogy hosszabb próbálkozásra van szükség. Alapelv, hogy először a férfiakat vizsgálják ki, mert az ő vizsgálatuk egyszerű, fájdalommentes. Ezt követi a hölgyek kivizsgálása, mely hosszadalmasabb és bonyolultabb folyamat.
További részletek a Webbeteg oldalán.