A sikeres párkapcsolat is tudomány
A szeretet táplálása, a konfliktusok kezelése és a kommunikáció – ezek a legfontosabb alapjai a jó párkapcsolatnak és a hosszú házasságnak. Mihalec Gábor pár- és családterapeuta szerint az együttélés alatt mindig vannak szembenálló helyzetek, de ezekkel meg kell tanulni együtt élni – írta a Csalad.hu.
Mitől függ egy kapcsolat sikere? – erre a kérdésre kereste a választ Mihalec Gábor pár- és családterapeuta az M5-ön látható Mindenki Akadémiáján elhangzott, Gyűrű-kúra – a sikeres párkapcsolat tudománya című előadásában.
Mesterpárok, katasztrófapárok
Az előadó beszámolt arról, hogy számos szakember foglalkozott már a kérdéssel. John Gottman például párokat költöztetett egy kamerával felszerelt lakásba. Így figyelhette meg azokat a különbségeket, amelyek a jó és a rossz kapcsolatban élőket jellemzik. Ő úgy fogalmazott: vannak a katasztrófapárok és a mesterpárok.
40 év alatt 3500 párt kísért végig, kétévente visszaköltöztette őket az apartmanba. Mára olyan tapasztalatra tett szert, amelynek eredményeként elég egy párt 5 percig megfigyelnie, és nem csak azt tudja megmondani, hogy elválnak-e, hanem azt is, hogy mikor. Eredményeit a Megbízható kapcsolati ház című tézisében foglalta össze, amelyben az alapot képezik a szerelemtérképek.
Magyarázata szerint ha az elme egy szekrény, amelynek fiókjaiban különböző információk vannak, akkor ott van egy olyan fiók, amely a társról szóló információkat tartalmazza. Erre a szeretet és csodálat táplálása épül. A jól működő kapcsolatban élő párok nagyon jók abban, hogy kifejezik egymás iránt a szeretetüket, csodálatukat. Felemelik, és nem lenyomják a másikat.
Érzelem és értelem
Az elfordulás helyett a felé fordulás is fontos állomás. Ha ezeket gyakorolja a pár, akkor lesz egy alapvetően pozitív légköre a kapcsolatuknak, amelyben ha bosszantó, szomorúságot okozó esemény történik, azt nem a másik kárára, hanem a javára írják. „Biztosan azért beszélt ingerülten, mert nehéz napja volt a munkahelyén.” Majd következik a megfelelő konfliktuskezelés. Ezek a párok pontosan tudják, mely problémákat lehet megoldani, és melyeket nem, mégpedig azért, mert a másik ember egy másik személyiség. Mindig lesznek szembenálló helyzetek, de ezekkel megtanultak együtt élni.
Az életálmok megvalósítása is nagyon fontos – hangsúlyozta. A párok pontosan tudják a másikról, hogy mik a vágyaik, és ezek megvalósításához aktívan hozzájárulnak. A kapcsolati ház legfelső emeletén a közös érzelem megteremtése áll. Az igazán sikeres párok megtanultak olyan értelmet adni a kapcsolatuknak, amely az ő kapcsolatukat mindenki másétól megkülönbözteti. Mindennapi apró rituáléban is kifejezik, hogy mennyire fontosak egymásnak.
Egy másik kutatás David Olson nevéhez kapcsolódik. Ő a párkapcsolatokat meghatározó dinamikákat akarta láthatóvá, grafikonokkal, ábrákkal, számokkal kifejezhetővé tenni. A csúcsa a kapcsolatleltár lett, amely nagyon pontos képet ad arról, hogy az adott pár hol tart a kapcsolat dimenzióiban. Olson ahogy a párokat felmérte, pontos különbséget tudott tenni a jó, azaz vitális, és a rossz, vagyis elhaló párok között. Tudta, hogy kik azok, akik három év múlva is jól lesznek egymással, és kik élik majd kapcsolati végóráikat.
A kommunikáció a kapcsolat alapja
Mihalec Gábor jelezte, hogy ezt a tudást szeretné átadni a pároknak, megfogható technikákkal segítene. Mint fogalmazott, sokan „csak beleélnek a nagyvilágba” és nem gondolkodnak azon, hol szeretnének tartani öt év múlva a személyes életükben, a párkapcsolatukban és a családjukban. Márpedig ezt mind végig lehet gondolni. Persze nincs garancia arra, hogy minden a tervek szerint történik, de ha tudják, merre tartanak, az segít eldönteni, mi legyen a következő lépés.
Arról, hogy a konfliktust, ami egyébként természetes, hogyan lehet kezelni, illetve hogy milyen szerepe van a szexualitásnak, a Csalad.hu cikkében olvashatnak.