Honnan tudod, amíg ki nem próbáltad? Avagy: tudományos kísérletek és önismeret
Akár egy újfajta ételről, új játékról vagy saját képességeiről legyen szó, még a kíváncsi gyerekek is néha – talán a kudarctól való félelmükben – ódzkodnak attól, hogy addig ismeretlen dolgokat próbáljanak ki. Ilyenkor jön a klasszikus szülői replika: „Honnan tudod, amíg ki nem próbáltad?” Ez egy teljesen jogos meglátás, a gyerekeknél viszont nem mindig éri el a kívánt hatást. Ha szeretnénk, hogy mégis működjön, mutassunk nekik egy olyan területet, ahol a próbálkozás mindig bejön, és mindig izgalmas: irány a tudományos kísérletek világa!
A Da Vinci TV lebilincselő műsora a Tudomány nagyban (Science Max), melyben a házigazda, Phil bemutat egy kísérletet kicsiben, majd elmagyarázza, hogyan lehet elvégezni a kísérletet otthon. Ezután kivonul a szabadba, és nagyban is elvégzi a kísérletet.
A gyerekek nézőpontjából ez bőven több, mint izgalmas. Amellett, hogy olyan dolgokat látnak testközelből, hogyan lehet házilag ballonmeghajtású autót építeni, hatékonyan vízhatlanná tenni a ruháinkat vagy hogyan lehet spagettitésztából hidat építeni, mindezt nagyban, tehát az otthoni eszközök helyett igazi, életnagyságú dolgok felhasználásával is megtapasztalhatják. Így megláthatják, hogy a tudományos kísérletek nem az otthoni boszorkánykonyha kotyvasztásai, nem is csupán az iskolai fizika-kémia órák bemagolandó gyakorlatai, hanem hasznos, izgalmas és gyakran vicces tények felfedezését segítő tevékenységek. Tehát valójában: játék az egész! Az már csak hab a tortán, hogy ahogy nőnek a gyerekek, úgy nő az általuk megismert kísérletek „tétje”, tehát egyre komolyabb összefüggéseket lesznek képesek meglátni, és az otthoni barkácskísérletektől a tudomány csúcsáig, a legmodernebb laboratóriumokig juthatnak, ha akarnak.
De mire jó mindez? kérdezhetik azok, akiket nem szippantott be a tudomány világa. Hiszen nem kell mindenkinek kémcsövek és mérőműszerek között töltenie az életét! Ez igaz, azonban kérdések föltevésére, játékra és kísérletezésre, próbálkozásra mindenkinek szüksége van, ha máshol nem, hát a saját személyiségének formálásában, önismerete elmélyítésében. Ez nagyon komolyan hangzik ahhoz képest, hogy gyerekekről beszélünk, de érdemes szem előtt tartani, hogy mint minden, ez is kisgyermekkorban kapja meg azokat az alapokat, melyeken később a teljes jellem, az egész személyiség kibontakozik. Ha a gyerekek azt látják, hogy a külvilággal kapcsolatban is érdemes próbálkozni, kísérletezni, mert az több tudáshoz és pozitív dolgok megtalálásához vezet, akkor saját magukkal és képességeikkel is bátrabban fognak kísérletezni, mert biztosak lesznek benne, hogy valami rettentő izgalmas dolgot találnak majd legbelül.
A tudományos kísérletekkel tehát az önmegismeréshez szükséges bátorságot is megteremthetjük a gyerekekben – mindezt úgy, hogy közben tanulnak, játszanak és szórakoznak egyben. Kell ennél több?
A Tudomány nagyban című műsor mindent hétvégi napokon délután látható a Da Vinci TV műsorán.
Ha pedig mindezt az okostelefonod segítségével szeretnéd átélni, akkor töltsd le a Da Vinci Kids applikációt a Google Play áruházból vagy az AppStore-ból.