Gyalog az iskolába
Véget ért a szünidő, itt a szeptember, elkezdődik az iskola. Ilyenkor egyre több gyermek jelenik meg az utakon gyalogosként és utasként egyaránt. Vigyázzunk rájuk és magunkra!
A szülők, ha tehetik, a kisebbeket az első napokban kísérjék el az iskolába. Izgalmas és hasznos program lehet, ha a tanévkezdés előtt vagy az első napokban a szülő a gyermekkel együtt gyalogosan körbejárja az iskola környékét és átbeszélik a közlekedési szabályokat.
Cikkünk végén praktikus tanácsokat és játékötleteket találtok!
A rendőrök tanácsai
Beszélgessenek gyermekükkel arról, hogy
mire kell nagyon odafigyelni – reggel, szürkületkor, esőben, sötétedés után –, hol és hogyan szabad áthaladni az úttesten.
Tudatosan készítsék fel őket, milyen veszélyek, nehézségek adódhatnak a közlekedés során – írta a szoljon.hu a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsai alapján.
Sok helyen beszerezhetőek már a baleset-megelőzés szempontjából fontos fényvisszaverő matricák, ragaszok. Helyezzenek ilyeneket gyermekeik kabátjára, táskájára észrevehetőségük, testi épségük megóvása érdekében!
Különösen a kisgyermekekre jellemző, hogy nem ismerik fel a veszélyt, s így könnyen bajba kerülhetnek,
ezért kérjük, hívják fel figyelmüket, hogyha bármilyen problémájuk adódik, bizalommal forduljanak azokhoz a rendőrökhöz, akikkel az utcán és az iskolájuk közelében találkozhatnak!
A gyermekek helyes közlekedésre neveléséhez, a balesetek elkerüléséhez alapvető, hogy a szülő maga is példát mutasson akár gyalogosan, akár járművezetőként közlekedik. Közös érdek, hogy a gyerekek minél hamarabb megtanulják a helyes közlekedés alapjait, s ezáltal megóvjuk őket az esetleges baleseti helyzetektől – figyelmeztet a rendőrség, hozzátéve, hogy
a megnövekedett forgalom miatt az autósoknak és a kerékpárosoknak is fokozott figyelemmel kell közlekedniük!
Felkészülni a közlekedésre – tippek, tanácsok, játékok
Ne csak az iskolába vezető útvonalat tanuljátok meg, hanem azt is, mi van annak környékén, hogy ha a gyerek valamiért letéved az útról, ne érezze magát rögtön a “senkiföldjén”.
Gyakoroljátok, hogy mit csináljon, ha nem működik a jelzőlámpa, vagy ha valamiért (pl. útépítés) nem lehet a megszokott zebrákon átmenni.
Tanítsátok meg, hogyan és kitől kérjen segítséget, ha eltévedt vagy más problémája akadt.
Merjen titeket felhívni, ha bajban van! Ne tartson annyira a szidástól, hogy ne merjen telefonálni – beszéljetek erről!
Otthon lerajzolhatjátok az útvonalat, mint egy társasjáték útvonalát, rajta a főbb eligazodási pontokkal, a megoldandó közlekedési szituációkkal. Ebbe sok játékot lehet vinni, csináljátok közösen!
Érdemes lehet a gyerekeknek megtanítani az alapvető KRESZ-táblákat. Erre jó lehet – és akár otthon is elkészíthető keményebb rajzlapokból – egy párkeresős memóriajáték. Játsszátok úgy, hogy az egyes lapok felfordításakor mondani kelljen a nevét vagy a jelentését!
Kívánunk biztonságos közlekedést, és a lehető legsimább évkezdést!