Madarak és Fák Napja a Kinizsi várban – május 10.
Solymászat, ahogy Mátyás király korában is….
Mátyás király kora a bővelkedő, gazdag reneszánsz kora volt, ahol a király, főnemesek, a főpapok is boldogan hódoltak vadászszenvedélyüknek. A nagyvadakban – szarvasban, vaddisznóban, őzekben — bővelkedő nagyvázsonyi területen vadászkutyákkal, sólyommal hajtották és ejtették el. Napjainkra a solymászat látványos, érdekes hagyományőrző tevékenység. A Madarak és Fák világnapján , május 10-én rendhagyó programban lesz részük a Kinizsi vár látogatóinak. Délelőtt 11 órakor és délután 14 órakor előadással egybekötött szabadröptetési bemutató tart Győrffy-Villám András mestersolymász és csapata. A bemutató ingyenes, a várba érkező vendégeknek csak a szokásos várbelépőt kell megváltani a programon való részvételhez.
A nagyvázsonyi Kinizsi várban kezdte solymásztanoncként Győrffy Villám András több, mint ötven éve ezt a szép és nemes mesterséget. Saját nevelésű amerikai héjákkal dolgoznak a bemutatók alkalmával . A korabeli ruhákban tartott solymász bemutatón megismerkedhetünk a sólymok szokásaival, tulajdonságaival és vadászati szerepükkel. A solymászat ősi mestersége, mely több mint ezer éves múltra tekint vissza. A solymászat, a vadászat Magyarországon kiemelt társasági és társadalmi esemény volt. Kinizsi korában elsősorban vándorsólyommal , kerecsensólyommal vadásztak. Ezek a sólymok voltak a leggyorsabb ragadozók, akik együttműködésben a vadászkutyákkal, anno elsősorban lovasokkal segítették a vadászatot.
Nagyvázsony környéke kiemelten jó vadászterületnek számított anno és jelen korban is, ahol a várban bemutatott mesterség a napjainkban is fellelhető, részben hagyományápolás, részben vadászat céljából.