KÖLYÖKPARK – A tudatos játszóház Szolnokon is!

játszóház mászókákkal, színes játékokkal

KÖLYÖKPARK – A tudatos játszóház Szolnokon is!

Új fejlesztő játszóház nyílik Szolnokon június 15-én. A vakáció nulladik napján nyitja meg kapuit Szolnok új fejlesztő játékokkal és élmény elemekkel kialakított játszóháza, a Kölyökpark.

A buszpályaudvar melletti Pelikán áruház emeletén, elhelyezkedő kétszintes tudatos játszóházban a totyogóktól egészen a kisiskolásokig minden korosztály megtalálja a számára élvezetés és tanulást segítő mozgásformát. A park tervezésében és kialakításában mozgásfejlesztő szakemberek , fejlesztőpedagógusok és pszichológusok is részt vettek ,melyben a skandináv pszichológus fejlesztő játékától – Gonge – egészen a német számítógépes tervező és építő játékig – Quadro – minden megtalálható. A Kölyökpark hálózat az országban számos helyen működő első játszóházát 20 éve nyitotta meg, mely azóta is nagy sikerrel működik több helyen Magyarországon. A fejlesztőközpont és élménypark elsőként a szakma előtt debütál május 31-én a Tisza moziban, ahol Óvári Andrea fejlesztőpedagógus előadásával mutatkozik be a szolnoki Kölyökpark főként a pedagógusok előtt.

“Egyedülálló módon szeretnénk együttműködni a szolnoki óvodákkal, iskolákkal, fejlesztő központokkal, teret és helyet adva akár gyakorlati programoknak is, ennek érdekében május 31-én egy szakmai találkozó keretében mutatkozunk be a helyi oktatásban dolgozó kollégáknak. A Tisza moziban megrendezésre kerülő eseményen néhány fejlesztő játék mellett Óvári Andrea, fejlesztőpedagógus egy előadás keretében beszél a korai fejlesztésről, mozgás fontosságáról és ennek idegrendszeri hatásairól kapcsolódva az újonnan megnyíló szolnoki Kölyökpark lehetőségeihez. Természetesen rendhagyó találkozón az óvodások, iskolások figyelem- és magatartás zavara és egyéb fejlődési elmaradások „orvoslása” is szóba kerül majd, melyre különleges lehetőségek nyílik a Kölyökparkban. A játszóház kínálatában természetesen szerepel az alternatív testnevelés óra, szülinapi program , de gyerekmegőrzés is.” – fogalmaz a park ügyvezetője, Fekete Éva.

Minden képesség alapja a mozgás fejlettsége és az idegrendszer szabályozó folyamatainak érettsége.

– hangsúlyozza Óvári Andrea, fejlesztőpedagógus.
A mászó falak, labda- és tányérhinták, a térbe belógó mozgó elemek, ugráló-légvár, különböző méretű izgalmas csúszdák, alagutak, labdatenger, különféle nagy szivacs építő-elemek, mind-mind izgalmas mozgásos kihívást jelentenek a 2-10 éves korosztály számára.
A puha, szivaccsal bevont és lekerekített eszközök biztonságos környezetet teremtenek eme örömteli tevékenységhez. Egyes terepszakaszok csupán kúszva, mások négykézláb mászva, gurulva, kapaszkodva, pallón egyensúlyozva, lecsúszva stb. küzdhetők le.
Van olyan térelem, melyen csak kézenállást követő bukfenc végrehajtásával lehet keresztüljutni.
A gyermekeknek lehetőségük van mozgásos ügyességük és bátorságuk függvényében választani a terepszakaszok ás megoldási módok között.

A legújabb neurológiai kutatások felhívják a figyelmet a vesztibuláris (egyensúlyszervet célzó) ingerek fontosságára; ezek ugyanis nélkülözhetetlenek az egészséges idegrendszeri fejlődés folyamatában. A vesztibuláris ingereknek a méhen belüli fejlődéstől kezdve rendkívül fontos fejlesztő, az idegrendszeri érést támogató hatása van.
Napjainkban egyre nagyobb problémát jelent a hiperaktív, figyelem-zavarral küzdő „ADHD-s” (Attention Deficit Hyperaktivity Disorder) gyermekek számának növekedése. A pedagógusok legtöbbször tanácstalanok ennek a tünet -együttesnek a szakszerű kezelésében. Különböző fejlesztő terápiák, mint például az Ayres terápia, TSMT módszer, a Dinamikus Szenzoros Integrációs Terápia, az Alapozó terápia egységesen a korai életszakasz mozgáselemeinek pótlását és gyakoroltatását, valamint a vesztibuláris ingerlés fontosságát hangsúlyozzák.
A mozgásformák többszöri átélése kapcsán fejlődik a gyermekek mozgáskoordinációja, térérzékelése, figyelme, egyensúlyérzéke, rugalmassága, ritmusérzéke, fizikai állóképessége, kitartása, bátorsága, küzdőképessége. A sikeresen megoldott feladatok az önismeret és önbizalom kialakulására is pozitívan hatnak.
A Kölyökpark játszórendszere lehetőséget biztosít ezen változatos ingerek és mozgásformák átélésére, gyakorlására, ennélfogva különösképpen javasolható óvodai és iskolai csoportok számára alternatív játékos mozgásfejlesztő foglalkozások színteréül.” – fogalmaz Óvári Andrea, fejlesztőpedagógus.

A Kölyökpark megnyitásakor, június 15-én 15 órától ingyenes nyílt nap keretében vehetik birtokba a gyerekek a játszóházat a tanév utolsó napján. A részvétel regisztrációhoz kötött, melyre kizárólag a nyitás napján a helyszínen lesz lehetőség. A nyitás hétvégéjén, szombaton hover board tanítás, arcfestés is várja majd a látogatókat.
www.kolyokpark.hu