Így vethetsz véget a gyerekkel való vitának!

fülét befogó kislány

Így vethetsz véget a gyerekkel való vitának!

Pszichológusok szerint 4 fontos dolgot kell szem előtt tartani, amikor a gyerekkel veszekszünk.

A ’rakd helyre a ruhádat’, ’indulj fogat mosni’, ’pakold el a játékokat’ – jellegű szülői kérések gyakran vitába torkollnak, amelyek időnként dühös veszekedésbe csapnak át. De mit lehet ezek ellen tenni, illetve hogyan lehet elkerülni a felesleges veszekedéseket – tette fel a kérdést a papasmamasmagazin.hu cikke.

Elsőre máris egyet elárulunk: mint ahogyan két egyforma gyerek sincsen, szuperrecept sem létezik, ami minden családban, minden gyereknél és minden helyzetben egyformán működne. Nem árt tudni: a konfliktusok elsimítása szülő és gyerek között nem teljesen ugyanúgy zajlik, mint két felnőtt között, mert a szülőre két fontos szerep hárul egy időben.

A szülőnek egyszerre kell elfogadónak lennie, aki hagyja a gyereket a saját tempójában fejlődni, másrészt a gyereket irányítania, nevelnie is kell, ami azzal jár, hogy időnként meg kell neki tiltania dolgokat. Egy szülő és kamasz gyereke közötti feszültség tehát kódolva van.

Szakemberek szerint 4 fontos dolgot kell szem előtt tartani, amikor veszekszünk a gyerekkel.

Szabj határokat a gyereknek

Konfliktushelyzetek már a legkisebb totyogókkal kialakulnak, ahol a vita teljesen felesleges. Kisgyerekeknek egyértelmű szabályokra van szükségük, hogy mit lehet és mit nem. Egészen kicsiknél egy határozott “NEM” még elegendő.

Később már a NEM-hez magyarázatot is fűzzünk, hogy a kisgyerek mit miért nem tehet meg.

De mi a helyzet, ha a gyerekkel parttalan vita alakul ki, amikor az öntudatra ébredt kisgyerek például a boltban egyfolytában nyaggat bennünket, hogy vehet-e egy sokadik édességet? Ezekben az esetekben a vitát lezárhatjuk azzal, hogy: “Nem. Nincs több keksz.” Ilyenkor szokták a gyerekek papagáj módon ugyanazt az unalomig ismételni: “de miért nem”, “de léci, csak egyet”…, amiknek se vége se hossza, ilyenkor szoktuk beadni a derekunkat, csakhogy a gyerek abbahagyja a “lejáratásunkat” az üzletben.

Legyünk kitartóak, és feleljük mindig ugyanazt, ha kell egymás után húsz alkalommal, kiborulás nélkül, kedvesen: “Ezt már elmondtam, vita lezárva.”

Ha következetesek vagyunk, pár alkalom után a gyerek már tudni fogja, hogy ez a NEM bizony véglegesnek tekintendő.

Kerüld a fenyegetőzést, mondd el a következményeket

Hangos fenyegetőzések helyett célravezetőbb, ha a következményeket soroljuk el neki, sok gyereket ez a technika jobb belátásra tud bírni.

Vannak helyzetek, amikor hiába érvelünk, hiába győzködünk, csak nem érti meg a gyerek, hogy jót akarunk neki – ilyenkor érdemes hagyni a gyereket, hogy maga ütközzön a falba, mert a saját tapasztalatán könnyebben tanul.

A cikk folytatása a következő két tanáccsal a papasmamasmagazin.hu oldalon olvasható.