Túl sok a koraszülött Magyarországon

kisbaba az anyukájával

Túl sok a koraszülött Magyarországon

Magyarországon nemzetközi összehasonlításban is magas a koraszülött babák aránya, és a trendek tekintetében az elmúlt évek során sem mutatkozott lényeges változás. A gyakoriság tartósan 8-9 százalék között mozog.

Az Első 1000 Nap Program közleményét a HVG oldalán olvastuk.

Koraszülött kicsik

A modern orvostechnológiai eszközök lehetővé teszik már a nagyon kis súlyú (1000 gramm alatti) koraszülöttek szövődménymentes felnevelését is. Ugyanakkor ennek kulcsfontosságú eleme az élet első napján, majd ezt követően, legalább az első hat hónap során megvalósuló kizárólagos anyatejes táplálás, amely a túlélési esélyeket nagymértékben javítja.

Az első 1000 nap fontosságáról

Életünk első 1000 napjában fejlődnek a legintenzívebben kognitív képességeink – például a gondolkodás, a nyelvi képesség vagy az emlékezet –, és ekkor alakul ki a bélflóra, valamint az immunrendszer is.

Ebben a kritikus időszakban válik véglegessé a zsírsejtek száma, amely döntően meghatározza a felnőttkori elhízásra való hajlamot. Míg az érett újszülöttek ennek az időszaknak közel a harmadát az anyaméh védett körülményei között tölthetik, addig a 24. és a 37. hetedik terhességi hét között világra jött koraszülött babáknak már korábban alkalmazkodniuk kell a méhen kívüli környezethez.

„Az első 1000 nap alatt soha vissza nem térő lehetősége van a szülőknek arra, hogy megalapozzák gyermekük felnőttkori egészségét. Ez különösen igaz a koraszülöttekre, akiknél a hat hónapos korig tartó kizárólagos anyatejes táplálás nagy esélyt biztosít ahhoz, hogy az idő előtti érkezésük miatti lemaradásukat később képesek legyenek behozni” – mondta el Dr. Tokodi István, csecsemő- és gyermekgyógyász, az Első 1000 Nap program szakértője.

Ezért jó a kengurumódszer

A koraszülött-ellátásban a táplálás mellett a kengurumódszer alkalmazása is kiemelt jelentőséggel bír, amelynek során a babát naponta többször az édesanya meztelen mellkasára helyezik, hogy a bőrük összeérjen. A kengurupozíció amellett, hogy az anya-gyermek kapcsolat kialakítását elősegíti, megfelelő bevezetése lehet az első szoptatási kísérleteknek is.

Ennek nagy előnye, hogy olyan hormonokat szabadít fel az édesanyánál, amelyek serkentik a tejtermelést. A sikeres szoptatás időigényes folyamat, amelyhez sok türelemre és segítségre van szüksége az édesanyának.

A teljes írást a hvg.hu oldalán olvashatjátok el.

Fotó: Melletted a helyem Egyesület