
Saját és társasházi lakásbiztosítás: melyik mit takar?
Azok, akik társasházban laknak, gyakran nem is tudják, hogy milyen előnyökkel jár, ha a saját lakásuk és az egész épület is be van biztosítva. Hiszen itt vannak közös terek is, így nem teljesen egyértelmű, hogy mire mi vonatkozik.
Ez a cikk azt a célt szolgálja, hogy mindenki számára kiderüljön, mi a különbség a társasházi és a saját lakásbiztosítás között.
Mit jelent az, hogy társasházi lakásbiztosítás?
Ennek a biztosítástípusnak az a lényege, hogy védi a közös vagyont, vagyis a társasházban keletkezett károk fedezésére szolgál. Mi sorolható ide? Gyakorlatilag minden, ami közös: falak, padlás, lépcsőház, pince, ablakok, csövek és vezetékek, tető és a csatornahálózat is. Ha ezekben elemi kár (jégverés, földrengés, árvíz, villámcsapás, robbanás, tűz, felhőszakadás, stb.) keletkezik, és rögzítve van a biztosítási feltételekben is, akkor a biztosító téríti a károkat.
Azonban ne csak a társasházra kössünk biztosítást! Miért? Nézzük gyakorlati oldalról! Jó példa erre az, hogy ha csőtörés van és beázik a közös tároló, akkor a saját ingóságainkban keletkezett sérüléseket csak akkor téríti meg a biztosító, ha a lakásunk is biztosítva van. De lopás, betörés esetén is ez érvényes. Sőt, az is előfordulhat, hogy a közös képviselő nem aktualizálja a szerződést, és alulbiztosítottság jelentkezik. Erre az esetre is jó a saját biztosítás.
Miért jó, ha külön lakásbiztosításunk is van?
Saját lakásbiztosítást lehet az ingatlanunkra és az ingóságainkra is kötni, és a lakásunk minden szegletére vonatkozik, sőt, még bővíthető is. Például az alap üvegbiztosítást ki lehet terjeszteni a konyhai üvegre vagy a főzőlapra is. Felelősségbiztosítást pedig azért érdemes kötni, hogy ne érjen bennünket meglepetés, ha esetleg mi okozunk kárt valakinek, de háziállatra is vonatkozhat. Része lehet a saját lakásbiztosításnak a kártevők elleni vagy akár az okoseszköz-fedezet is.
Melyik biztosítóval szerződjünk?
Ebben a kérdésben segítségünkre lehet a CoverMe online kalkulátor. Csak be kell írni a felületen az ingatlanunk alapvető adatait, és máris listázza a rendszer lehetőségeket. Itt össze tudjuk vetni az előnyöket és a hátrányokat egyik és másik ajánlatnál. Így könnyebb lesz a döntéshozatal is. Ráadásul ők még a szerződéskötést is intézik helyettünk, tehát nem kell bajlódni a papírmunkával sem.
Hová jelentsük be a kárt?
Ha káresemény történik, be lehet jelenteni a saját és a társasházi biztosítónkhoz is, csak jelöljük azt! Egyenes arányban fogják elosztani a társaságok a térítendő összeget.
Ezek után nem is kérdés, hogy ha társasházban lakunk, akkor saját lakásunkra is érdemes biztosítást kötni.
szponzorált tartalom (X)