3 klasszikus karácsonyi mese

karácsonyfa díszítés apával rajz

3 klasszikus karácsonyi mese

Kipp-Kopptól Bogyó és Babócán át a Tesz-Vesz városig minden valamirevaló mesesorozatnak létezik már legalább egy karácsonyi része. És vannak olyan klasszikus karácsonyi történetek, amelyek generációk óta nem mennek ki a divatból, akár száz évnél is idősebbek, és évtizedeken át minden karácsonykor előkerülnek.

A Dívány klasszikus karácsonyi meseválogatásából szemezgettünk.

A klasszikus mesék többnyire a karácsony szellemiségét igyekeznek megragadni, a megbocsátásról, barátságról, önzetlenségről, jóságról szólnak.

1. Hans Christian Andersen: A kis gyufaáruslány

A dán szerző novellája több mint száz éves: először 1845-ben jelent meg. A történetben szereplő szegény kislány karácsony napján is dolgozik, gyufát árul a hideg utcán. Az üzlet nem nagyon megy, a kislány viszont nem mer hazamenni, hiszen bántalmazó mostohaapja biztosan elverné, amiért nem csinált hasznot. Annyira fázik, hogy végül kétségbeesésében elkezdi meggyújtogatni a gyufáit és azoknál melegíti kis kezét.

A gyufák fényénél csodálatos képeket lát: karácsonyfát, ünnepi lakomát. Majd egy hullócsillagot vesz észre, és erről eszébe jut halott nagymamája, aki kedvesen bánt vele: nagyi szerint a hullócsillag azt jelenti, hogy valaki épp meghalt és a Mennyországba jut. Végül elfogy az összes gyufa, a megfagyott kislányt járókelők találják meg másnap reggel.

Andersen ebben a történetben magához képest még optimista is: azt sugallja, hogy a kislány a szomorú földi létet elhagyva a Mennyországba jut, ahol nem fázik, nem éhezik, és talán szeretett nagymamájával is találkozhat. A történet feldolgozásai között szerepel Jean Renoir 1928-as némafilmje (felnőtteknek), de gyermekszínházak és bábszínházak műsorában is találkozhatunk a darabbal.

2. E.T.A. Hoffmann: Diótörő és Egérkirály

A kissé különc Hoffmann szintén a 19. században élt és alkotott, többnyire rémmeséket írt, illetve mai szemmel leginkább az urbánus fantasy körébe sorolható regényeket. A Diótörő és Egérkirály című kisregénye könyvben olvasva eléggé hátborzongató.

Marie (7 éves) és Fritz (8 éves) órásmester és feltaláló keresztapjuktól babaházat kapnak karácsonyra, amit azonban hamar megunnak; ennél nagyobb népszerűségnek örvend a családnak szánt ajándék, a diótörő (laikusok kedvéért: nem sima konyhai eszközre, hanem egy figurára kell gondolni). Aznap éjjel Marie tanúja lesz, ahogy egerek másznak elő a parketta réseiből a hétfejű egérkirály vezetésével; a babaház lakói életre kelnek és a Diótörő vezetésével harcba szállnak az egerekkel. Az egerek túlerőben vannak és foglyul ejtik Diótörőt.

Ekkor Marie hozzájuk vágja a papucsát, majd megszédül és a babaház üvegajtaja elvágja a kezét. Másnap sérül kézzel ébred, de a családból senki nem hisz neki. A történet hasonlóan hátborzongató szellemben folytatódik, a kislánynak senki sem hisz, az egérkirály zsarolni kezdi őt, míg végül a Marie és a Diótörő közötti romantikus szálnak köszönhetően jobbra fordulnak a dolgok. A történetnek számos adaptációja létezik, sőt, Tom és Jerry-rész is készült belőle.

A legismertebb feldolgozás természetesen a Csajkovszkij zenéjével készült balett, amely a balett-irodalom leggyakrabban játszott darabja: idén az Állami Operaházban, bár a karácsonyi Diótörő-előadásokra hagyományosan már hónapokkal korábban is nehéz jegyet kapni.

3. Charles Dickens: Karácsonyi ének

A regény, amely igazi kísértethistória, 1843-ban jelent meg, és egyből az olvasók és a kritikusok kedvencévé vált. A főszereplő Ebenezer Scrooge, foglalkozására nézve uzsorás és milliomos. Scrooge fösvény, lelketlen és utálja a karácsonyt, idén azonban egymás után három szellem is meglátogatja: az elmúlt karácsony szelleme, a jelen karácsonyé és egy képzeletbeli jövőé.

A jelenben megismerjük Bob Cratchit-et, Scrooge unokaöccsének alkalmazottját, aki nem tudja fizetni mozgássérült kisfia gyógykezelését. A jövő szelleme megmutatja, mi fog történni, ha Scrooge nem változik meg (nem meglepő módon a mozgássérült kisfiú meghal, de Scrooge is meghal, és őt még csak meg sem siratja senki).

A látomások hatására Scrooge jó emberré változik, és kifizeti a kis Tim gyógykezelését. A történetből rádiójáték, musical és számtalan film készült, egy-egy epizód erejéig Tapsi Hapsi és a Flintstones is feldolgozták, legutóbb pedig egy animációs film készült Robert Zemeckis rendezésében.

További klasszikus karácsonyi meséket mutat a divany.hu cikke.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.