Kisgyerekek téli ruházata

A kisgyerekek számára éppúgy fontos a napi séta már abban a korban is, amikor még járni sem tudnak, vagy épp csak tipegnek, mint a nagyobbaknak vagy a felnőtteknek. Azonban a téli időszakban a hideg miatt sok édesanya nem szívesen viszi ki őket a szabad levegőre, mert félnek, hogy a gyermek megfázik. Pedig aggodalomra nincs ok, csak helyesen kell öltöztetni: vagyis se túl kevés, se túl sok ruhát ne adjunk rájuk. Megmutatjuk, mibe és hogyan kell ilyenkor öltöztetni a lurkókat.

Még télen is nyugodtan kimehetünk sétálni, a kisgyerekek számára fontos a friss levegő. Az orvosok ajánlása szerint rendes öltözék mellett mínusz öt fokig ennek nincsen semmilyen kockázata. Ha jobban belegondolunk, vannak népek és országok, ahol az ilyen hőmérséklet már kifejezetten enyhének számít, és a gyerekek ennél jóval hidegebb időben is kimennek játszani. A lényeg tehát nem a külső hőmérséklet, hanem az, hogy milyen ruházatban visszük ki a kicsiket. Ezzel kapcsolatban viszont sok a tévhit és a helytelen gyakorlat – írja a Nők Lapja Café cikke.

Ne essünk át a ló túloldalára

A legfontosabb kiindulási pont a kisgyerekek öltöztetésekor az, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a 6 hónapnál kisebb babák és a tipegő gyerkőcök hőszabályozása még korántsem úgy működik, mint egy felnőtté – kevésbé hatékony, ezért jóval hajlamosabbak a kihűlésre és a túlmelegedésre egyaránt.

Fél éves kor körül aztán lassanként kialakul már a felnőttekéhez hasonló hőszabályozó rendszer, de addig nekünk kell megteremtenünk azokat a környezetet, amiben a baba testhőmérséklete kiegyensúlyozott lehet. Éppen ezért fontos, se alul, se túl ne öltöztessük a kicsiket: ha kevés a ruha rajtuk, akkor lehűlnek, és megfáznak, ha túl sok, akkor viszont túlságosa felhevül a testük, a ruházatuk átizzad, és emiatt fáznak meg.

Sok laza réteg és egy időjárásálló külső kisgyerek ruha

A legjobb tanács, amit hideg időre a szakértők a szülőknek adhatnak az, hogy rétegesen öltöztessük a gyereket, és úgy, hogy menet közben is le- és felvehetők legyenek az egyes ruhadarabok – legalábbis a legfelső rétegek. A második fontos dolog, hogy séta előtt cseréljünk pelenkát, és győződjünk meg róla, hogy nem nedves pelusban visszük ki a gyereket. Ebből a “felszerelési tárgyból” vigyünk magunkkal cserének valót is, ha hosszabb sétára indulunk.

A második fontos szempont a ruhák kiválasztásakor, hogy inkább több vékonyabb, puha anyagból készült réteget húzzunk fel a gyermekre, mint hogy kevesebb, de vastagabb és rugalmatlanabb ruhába bújtatjuk. Erre azért van szükség, hogy a mozgási szabadsága megmaradjon, ne érezze magát kalodába zárva, és a séták kellemes élményként maradjanak meg számára. Ezen kívül a vérkeringésének is az tesz jót, ha a végtagja, testrészei könnyedebben, szabadabban mozoghatnak a ruhában.

És, hogy miért olyan fontos, hogy sapkát adjunk a kicsikre? Többek között erről is szól a nlc.hu cikke, olvasd el!