Magyar diákok díjnyertes ötlete az ételpazarlás ellen

Kukacos almák a fűbe hajítva.

Magyar diákok díjnyertes ötlete az ételpazarlás ellen

Hihetetlen mennyiségű étel megy a kukákba minden évben, miközben könnyen lehet, hogy az ételpazarlás helyétől nem messze valaki szívesen megenné a kárba menő élelmiszert. Ezen a problémán segítene három magyar gimnazista, akik innovatív megoldást találtak ki az ételpazarlás mérséklésére, ötletüket pedig már külföldön is díjazták.

Szemeteskuka tele ételmaradékkal.821 000 000 ember: az ENSZ tavalyi jelentése szerint ennyien éheznek a világon. 1 600 000 000 tonna étel: ennyi megy kárba minden évben világszerte, miközben ennek 80 százaléka még ehető lenne. Erre az ellentmondásos helyzetre talált ki egy lehetséges megoldást három budapesti gimnazista, akik létrehozták a FoodOverflow nevű közösségi platformot az ételpazarlás ellen – írja a 24.hu.

Ételpazarlás: stop!

A Fazekas Mihály Gimnázium három tanulójának ötletét előbb hazai, majd nemzetközi szinten is elismerték, ugyanis a csapat 2019-ben lett a hazai mezőny legjobbja a UPC, a SKOOL és a Kódvarázs gyerekeknek szóló programozó versenyén, a Future Makers Nagydíjon.

Boér Bence, Tóth Ambrus és Szigeti Péter így első helyezettként elnyerte a lehetőséget, hogy elutazzon a Dublinban megrendezett nemzetközi ifjúsági programozó versenyre, a The Coolest Projects eseményre, ahol több mint hétszáz, a világ 22 országból érkezett fiatal mérte össze tudását. A versenyen a magyar csapat két kategóriában is sikeresen szerepelt, ugyanis a FoodOverflow elhozta a Future Makers Nemzetközi Nagydíjat és a The Coolest Projects weboldal kategóriájának harmadik helyezését.

A FoodOverflow app

De mégis hogyan akar három magyar fiatal szembeszállni az egyre drasztikusabb mértéket öltő ételpazarlással? A FoodOverflow segítségével a felhasználók megoszthatják másokkal azokat az élelmiszereket, amikre nekik már nincs szükségük.

A felhasználók emellett értesítéseket kapnak arról, ha egy általuk feltöltött termék lejárati dátuma vészesen közeleg, egy térkép pedig megmutatja, pontosan hol vehető át az élelmiszer. Ha valaki útközben mégis meggondolná magát, bármikor visszavonhatja a felajánlást.

A jótett pedig nem marad viszonzatlanul, hiszen aktivitásukkal a felhasználók úgynevezett ételérméket (foodcoin) gyűjthetnek, illetve különböző rangokat érhetnek el, így láthatják, mennyit tettek az ételpazarlás ellen. A jövőbeli tervek között szerepel, hogy boltokban vagy éttermekben beváltható kupon is járjon az felajánlásokért.

Jelenleg az ételpazarlás elleni küzdelemre koncentrálnának, de olyanok is profitálhatnak a rendszerből, akik ugyan tudnak maguknak ennivalót venni, de nincs annyi pénzük, hogy egészséges ételeket vásároljanak. A FoodOverflow által mégis hozzájuthatnának ezekhez úgy, hogy másnak nem kell kidobni a feleslegessé vált élelmiszereket.

A teljes cikk a 24.hu-n jelent meg.