Lányos szülők: ne csináljatok mini nőket a kislányaitokból!

zöld szemű nő, szőke hajjal

Lányos szülők: ne csináljatok mini nőket a kislányaitokból!

Mikortól engedjük a kislánynak a sminkelést és a hajfestést? Tényleg szükség van rá, hogy az iskola házirendbe foglalja a körömlakk tiltását? Mennyire engedjünk a kiskamasz bontakozó nőiességének, és hol húzzuk meg a határt? Nehéz kérdések, amelyekre minden lányos szülőnek megvannak a maga válaszai.

A probléma valamikor 8 éves kor körül kezdődik a gyerekruha-osztályon – kezdte írását a csaladinet.hu szerzője.

Körülbelül ekkora az ember kislánya, amikor döbbenten tapasztalja, hogy már nem kap a méretében gyerekes ruhadarabokat. A fiatalabbaknak szánt cikkeket még rendszerint elöntik a Disney-figurák, a hercegnők és a pónik, amiről mindenkinek meglehet a maga véleménye, de egy biztos, felnőttesnek a legnagyobb rosszindulattal sem lehet őket nevezni.

A 128-as vagy a 134-es méretnél azonban valami megváltozik. Nincs több csillámpóni, nincs több sellőfarkú kismacska, sem fodros-bodros hercegnő-szett. A többnyire még mindig serdületlen kislányok, kis kamaszok sortjai egyre rövidebbek és passzentosabbak lesznek, a pólókon megjelennek a vagány minták és a szemtelen feliratok (amelyeket az osztályban úgysem ért senki, lévén, hogy angolul vannak), és újra hódít a kilencvenes-kétezres évek ikonikus darabja, a haspóló is.

Innentől fogva nincs megállás

Bár a legtöbb általános iskola házirendje tiltja az arc- és körömfestést, a szabály betartatására nem igazán van módjuk.

Legkésőbb hetediktől – de néha akár már korábban is – hódít az erős smink, a hajfestés és a kitömött melltartó. A 12-14 éves lányok komoly nőként, kihívó ruhákban, kezükben csúcskategóriás telefonnal lejtenek végig az iskola folyosóján.

Felmerül a kérdés: valóban baj ez?

Ha igen, miért? Egyszerűen azért, mert ennek nem ilyenkor van itt az ideje. Egy tizenévei elején járó lány még kamasz, nem nő. Semmi baj nincsen azzal, ha próbálgatja a nőiességét, ha sminkeset játszik a barátnőivel, vagy ha alkalmanként felvesz egy-egy elegánsabb ruhát. Nyugodtan vegyen magas sarkút, ha színházba megy, vagy fesse ki magát, ha egy fiú moziba hívja. De ne legyen ez a hétköznapjainak a része.

A cikk folytatása a csaladinet.hu oldalon olvasható.