Múlt és jövő a Nádor Galériában

forrás: kultura.hu
P1220001Az XV. POSzT ideje alatt a Nádor Galéria ad otthont régi nagy művészeknek és feltörekvőben lévő tehetségeknek is. A kiállítás megjeleníti nagyjaink életét, megnézhetjük napjaik legnagyobb eseményeit. Közben a fiatal reménységek sem tétlenkednek, szabadjára engedik a fantáziájukat és igazán zseniálisat alkotnak.

A Nádor Galéria Teátristák – Nagy játékosok elnevezésű tárlata elénk varázsolja a magyar színházművészet első két évszázadának kiemelkedő alakjait a XV. POSzT alatt: találkozhatunk Honty Hannával, Blaha Lujzával vagy épp Darvas Ivánnal. Minden művész neve mellett szerepel a szakmában elért sikere, a személyéhez kapcsolódó kultusz vagy épp egy érdekes pillanat. Rendezők, drámaírók és jelmeztervezők is szerepelnek a repertoárban, minden kiemelkedő alak, aki munkájával segítette a magyar színházi élet fejlődését. Miközben elsétálunk Jászai Mari mellett, leülhetünk a színházi kellékként használt pamlagokra, karosszékekre és megtekinthetünk egy rövid filmet a Magyar Nemzeti Filmarchívum jóvoltából.

P1220002

A terem másik oldalán napjainkba jutunk vissza. A Magyar Képzőművészeti Egyetem hat végzős hallgatójának diplomamunkáját tekinthetjük meg, amely a Függöny nevet viseli. Feladatuk azt volt, hogy létrehozzanak egy színházi darabot annak minden szegmensével. Nem csak a helyet kellett kiválasztaniuk és pontosan makettezniük, hanem a darab öltözékeit elkészíteni, valamint a dramaturgiát életre kelteni. Programonként így láthatunk egy jelmezt, teljes valójában, látványterveket és helyszínt. Fontos feladatuk volt az aprólékos kidolgozás, ennek következtében a művek teljes mértékben megvalósíthatóak.

Öröm látni, hogy a régmúlt nagyjai és a fiatal tehetségek mind-mind jelentős értéket képviselnek és hozzájárulnak ahhoz, hogy mi is minőségi élményekkel gazdagodhassunk.

Írta: Kékesi „Mandarin” Alexandra
Fotó: Tibenszky Moni Lisa