Nyári betegségek; nyári torokfájás

Szerző: Dr. Diófási Erika

forrás: medicinapenztar.hu

nyaritorokfajasSzerencsére nem sok gyerek beteg mostanában. Aki mégis az, nagy valószínűséggel nyaralás előtt, közben vagy utána otthon, a már jócskán átmelegedett lakásban esik át rajta. A többségüknek az aktuális nyári vírusfertőzést sikerült beszerezni, bár egy egy bakteriális torokgyulladást és tüszős mandulagyulladással is találkoztam.

A bevezető tünetek nagyon hasonlóak: magas láz, étvágytalanság, torokfájás, elesettség. Megjegyzem gyermekeink általában jobban bírják a strapát: 39 fok feletti láznál is képesek pörögni. Én szerencsére ritkán vagyok beteg, de olyankor 38,1-nél is alig állok a lábamon.

Itt is igaz, hogy ha nincs riasztó tünet, és a láz csillapítható (tehát nem haladja meg a 40 Celsiust, emellett nincs hányás, bőrkiütés, súlyos hasmenés), jobban szeretjük 24-48 óra eltelte után megvizsgálni a gyerekeket, mert addigra már fizikális vizsgálattal is észlelhetőkké válnak a betegség tünetei. Mi a teendő addig otthon? A legfontosabbak: lázcsillapítás, folyadékpótlás.

Az orvosi vizsgálatnál sokszor felmerül, hogy vajon milyen kapcsolat van a torokgyulladás és a hideg, szénsavas italok fogyasztása, esetleg a fagylaltevés között. A FGYÉSZ (Fagylaltimádó Gyermekek Érdekvédelmi Szövetsége) szenior aktivistája lévén tanúsíthatom, hogy a csoki fagyi nem okoz semmiféle betegséget, sőt! Bármilyen nehéz helyzeten átsegíti tagjainkat. A viccet félretéve nem a fentiek okozzák a torokgyulladást, bár kétségtelen, hogy a jéghideg és a szénsavas italok okozta irritáció könnyebbé teheti a kórokozók dolgát.

A vírusos, hólyagos herpangina és a Streptococcus okozta betegség is nagyon fáj, néha – főleg kisebb gyerekeknél – teljes nyelési nehezítettséget okoz, ami a magas láz és a hőség mellett akár kiszáradáshoz is vezethet. A gyógyszeres fájdalomcsillapítás mellett  – és jöjjön itt egy ellentmondásnak tűnő dolog – a jéghideg, de nem szénsavas italok és a fagylaltok átsegíthetik a pácienst és a szülőket azon az egy-két napon, amíg enyhülnek a tünetek, vagy elkezd dolgozni az antibiotikum.

Amikor a fentieket megosztom az érintettekkel a rendelőben, százötven centiméter testmagasság felett az arcokon enyhe csodálkozás fedezhető fel, ez alatt a méret alatt pedig (főleg úgy egy méter körül) az ifjak körében osztatlan öröm és széles mosoly látható.

Gyors gyógyulást minden érintettnek!