Sorsszerű segítés, életvitelszerű örömszerzés

Interjú Kárász Eszterrel, az Eszter-lánc Mesezenekar énekesnőjével

Írta: Tibenszky Moni Lisa

P1190405Törékeny testalkat, meleg, csillogó tekintet. Egy lány, Kárász Eszter, aki az Eszter-lánc Mesezenekar frontembere, színésze, szövegírója és mozgatórugója is. Gyermeklelkű felnőttnek tartja magát, aki nem mellesleg anyuka és konduktor is egyben. „Cinkostársakat találtam az Eszter-lánc mesezenekar tagjaiban a gyerekek szórakoztatására. Mindannyian élvezzük, hisz úgy élünk , mint egy nagy család” – meséli mosolyogva, amikor Kapolcson , a Művészetek Völgyében beszélgetni kezdtünk.

pirosorrdokiAz énekesnő gyermekkorában a Magyar Rádió Gyermekstúdiójában játszott, színészek között nevelkedett, ahogy meséli számára természetes volt ez a közeg. Nagyon sok értéket szívott magába itt, ahonnan egyenes út vezetett volna a Színművészeti Főiskolára, ahova azonban nem vették fel. Mérgében besétált az első Rákóczi úti könyvesboltba, leemelt egy felvételi tájékoztatót és utat engedve a gondviselésnek rábökött egy lapra és megfogadta, bármi is legyen az, elfogadja és oda fog felvételizni. A Pető Intézetet bökte ki. Felvételizett, konduktor lett. Segítő szakmát tanult, majd évekig dolgozott mozgássérültekkel, közben természetesen a színi pálya sem tűnt el az életéből. E kettős élet már-már terhes volt számára, amikor is egyik barátjától hallott először a Piros Orr Alapítványról, akik bohócdoktorként gyógyítanak gyermekeket. Megvilágosodtam – mondja most is csillogó tekintettel, tudtam, hogy ez az én utam. 12 éve jár kórházról kórházra, nevetett meg, vagy épp dallal nyugtat meg beteg gyermekeket. Hivatás ez szívvel-lélekkel. Itt ismerkedett meg jelenlegi hangszerével , az ukulelével is, mely számos Eszter-lánc dal kísérője.

P1190421Saját hitvallásuk az értékteremtés, a gyermekek tisztelete és a zene és a vers értékeinek átadása. Aki járt már koncerten tudja, hogy itt az egész család „mulat”, felhangzik Varró Dani, Lackfi János, de természetesen Weöres Sándor vers is. Az Eszter-lánc mesezenekar idén harmadik alkalommal látogatott el Kapolcsra. „Nálunk soha nincs kotta. Nagyon jó zenészekkel dolgozunk együtt és ennek köszönhető az, hogy már elsőre mindenki fantasztikus dolgokat tesz bele a dalokba” – mondta el Kárász Eszter, aki többször is kiemelte, hogy Molnár György gitáros, Clemente Gábor ütőhangszeres, Veér Csongor hegedűs, Nemes Janó szaxofonos és Becze Gábor nagybőgős formációja rendkívül nagy összhangban dolgozik együtt. És boldogan említi, hogy hogy Cd-jük kiadója, Gryllus Dániel milyen szeretettel figyeli és látja el tanácsokkal őket.

„A legfontosabb számunkra a közönség, műsorunk bármikor egy-egy bekiáltott szó vagy gesztusra váratlan fordulatot vehet. Ez kihívás mindannyiunknak, élmény és öröm.  A gyerekeket igazi partnernek tekintjük, hiszen nekik és értük játszunk. „

P1190411Az idei völgybeli produkció különlegességét az adta, hogy Eszter szülinapján hangzottak fel a gyerek és gyermeklelkű felnőtt dalok a Kaláka versudvarban. Hisz mivel is ünnepelhetne jobban, mint a hobbyjával, azzal amivel a legtöbbet tud adni a közönségnek, az énekkel. A zenész és szövegíró barátok – Gryllus Dániel, Palya Bea, Lackfi János – meglepetés-dallal, a zenekar pedig  marcipán „kárász„ tortával lepték meg Esztert a szülinapi koncert közepette. Az ünnep mindenki számára szép volt.

A zenekar számtalan tervvel néz a jövőbe. A felnőttek felé is nyitottak vagyunk, épp most dolgozunk egy „Zaz- stílusú” zenei anyagon, amiről reméljük, hogy ősszel már bemutatásra kerülhet. Hamarosan pedig új, gyerekeknek való előadássorozattal is jelentkezünk, mert nagyon sok ötletünk van – összegezte Eszter.

Bízunk benne, hogy az Eszter-lánc soha nem szakad el, Boldog Szülinapot ESZTER!