Héber mítoszok és mondák

héber regk mondák

Héber mítoszok és mondák

héber regk mondákA Regék és mondák sorozat e kötetében a héber Biblia történetei kaptak helyet: a legismertebb elbeszélések abból a könyvből, amelyet a zsidó vallási hagyomány Szentírásnak tekint, a kereszténység pedig mint ószövetségi Bibliát ismer. A héber Bibliában nem nehéz felismerni az ókori Kelet – mindenekelőtt Mezopotámia – mítoszait. Az ókori Izrael szoros érintkezésben volt a környező világgal. Érte erős babiloni hatás is, különösen az i. e. VI. században, a babiloni fogság idején. De még azokban az elbeszélésekben is, amelyeknek anyagát Babilonból vehette át, Izrael önálló értelmezését adta a mítoszok anyagának, saját világképét és vallását fejezte ki vele. Izrael, a zsidók legrégibb története maga is számos mondának volt a forrása.

Káin és Ábel, Bábel tornya, az égbe nyúló lajtorja, József és testvérei, az égő csipkebokor, Dávid és Góliát – megannyi ismerős történet, a művészetek minden ágának örök témaadói. Komoróczy Géza, e kor és műveltség kiváló szakértője dolgozta fel hitelesen a halhatatlan mondákat. Az iskolai tanulmányokat, a történeti háttér megismerését és a magyar költészet bibliai elemeinek megértését segíti a kötet végén a bibliai nevek szótára és a versrészletek gazdag gyűjteménye.

A könyv kapható a Móra Kiadó webáruházában.