6 ok, amiért ne hagyd ki a gyurmázást pici gyerekeknél

6 ok, amiért ne hagyd ki a gyurmázást pici gyerekeknél

A gyurmázás nemcsak a finommotorikus képességek fejlesztésére alkalmas, hanem egyike a legzseniálisabb gyerekjátékoknak! Íme hat érv arra, hogy miért kell bölcsisekkel, ovisokkal minél többet kreatívkodni. 

A gyerekek körülbelül két éves korukra jutnak el oda, hogy kezeikkel már egyre ügyesebben fognak, lapoznak, leveszik önállóan a cipőjüket, magabiztosan megtartják a poharat, amiből isznak, csavarnak-tekernek, csíptetnek és egy sor más bonyolult kézmozdulatot elvégeznek.

Ahhoz, hogy a kezecskéik még erősebbek legyenek, adhatunk nekik olyan hétköznapi tárgyakat vagy gyerekjátékokat, ami kifejezetten a kézügyességüket fejleszti. Megkérhetjük őket egyszerű feladatok elvégzésére, mint a ’húzd le a cipzárt!’, ’csavard rá a kupakot!’ – ezek mind-mind az ujjaikon lévő, még ügyetlen izmaikat edzik.

Hogyan vedd rá a gyereket a kreatívkodásra?

A legegyszerűbb eszköz a kézügyesség fejlesztésére a gyurma, amit már körülbelül két éves kortól megmutathatunk nekik. Ha eleinte azt tapasztaljuk, hogy csak nehezen tudjuk rávenni a kicsiket a kreatívkodásra, akkor kezdjük olyan kedvenc mesefigurák megformázásával, amelyek biztosan elnyerik a tetszésüket, és a saját érdeklődési körükből valók. Miközben jó hangulatban, közösen alkotunk, kerekítsünk egy-egy mesét, izgalmas történetet az apró kezecskék között életre kelt mesefigurák köré.

Míg a bölcsisek még csak ismerkednek a színes és látványos anyaggal, addig a nagyobb óvodások már igénylik a játékkal kombinált tematikus készleteket – ezekkel akár órákig is képesek lekötni magukat.

6 ok, amiért fontos a gyurmázás bölcsis, ovis gyereknél!

1. Fejleszti az észlelést
A gyerekek az utánzással, másolással tanulnak mindent. Ahhoz, hogy bármit megalkossanak, először jól meg kell figyelniük az adott tárgyat, mesefigurát, személyt.

2. Csiszolja az emlékezetet
Az ügyes kézmozdulatok mellett a rövid és a hosszú távú memóriát is segítségül kell hívni, ugyanis a kisgyerekeknek fel kell magukban idézniük azt a képet, amit szeretnének leutánozni.

3. Finomítja az esztétikai érzéket
A művészi hajlam már egészen kiskorban megmutatkozik, aminek az esztétika az alappillére.

A cikk folytatása a lista további három elemével és hasznos tanácsokkal a gyurmás játékokhoz, azok kiválasztásához a Kölöknet oldalán.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.